Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Słupcy pozyskała fundusze z programu Równać Szanse, koordynowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Dzieci i Młodzieży, a finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, na kreatywne działanie słupeckiej młodzieży. Podsumowanie projektu miało miejsce 30 lipca 2021 r. i wziął w nim udział starosta słupecki Jacek Bartkowiak.

Głównym celem programu jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z małych miejscowości. Słupecka młodzież w ramach projektu ,,Z Biblioteką działamy Eko”, brała udział  w różnych warsztatach i akcjach. Zaprojektowała  plakaty i ulotki z własnym logo, które trafiły do różnych instytucji i szkół, spotkała się ze studentką grafiki Katarzyną Gątarczyk. Założyła profil na facebooku pod nazwą EKOsystem w potrzebie, na którym umieszcza relacje z swoich działań oraz informacje na temat ekologii. Wzięła udział w warsztatach z panią Beatą Godynią – Kapałką, rękodzielniczką i mydlarką, propagującą styl Eko i Zero Waste.

Młodzież uszyła worki ekologiczne, a także podjęła się, oczywiście pod okiem p. Beaty, produkcji mydeł i szamponów z naturalnych składników. W ramach projektu młodzież realizowała się również w praktycznych pracach grupowych: segregowała śmieci, sprzątała ogródki i preferowała zdrową żywność. Część grupy spróbowała swych sil w dziennikarstwie. Przeprowadziła wywiady nt. ekologii z panią Agnieszką Orchowską dyrektorem Szkoły  Podstawowej nr3 w Słupcy, burmistrzem Słupcy Michałem Pyrzykiem, starostą słupeckim Jackiem Bartkowiakiem oraz kierownikiem Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym Małgorzatą Modrzejewską. Dzięki spotkaniu z Panią Katarzyną Jasińską oraz Panem Pawłem Szablewskim dowiedzieli się m.in. jak pomagać pożytecznym owadom, które odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu, jak i w życiu naszej planety.

Młodzież zawitała także do słupeckich przedszkoli, aby tam przekazać swoją zdobytą wiedzę o ekologii. Była też chwila na sprawdzenie się w roli ogrodników. W ramach Wawrzynkowej Gry Miejskiej wysiewała kwietną łąkę. Wraz z mieszkańcami Słupcy, pracownikami Urzędu Miasta oraz dzięki wsparciu fundacji Veolia wybudowała ule, które znajdują się na ul. Wygonowej. Był to kolejny krok, który przyczynił się do ratowania naszej planety oraz środowiska naturalnego.

Kolejnym punktem na mapie projektu był wyjazd edukacyjny do innej grypy projektowej. Młodzież spotkała się ze swoimi rówieśnikami z grupy Misja Apollo w Nowym Tomyślu. Była nauka, wymiana doświadczeń, warsztaty, zwiedzanie, ale też integracja. W tym wszystkim nie przeszkodził ulewny deszcz.

W piątek 16 lipca grupa projektowa zwiedzała Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz Planetarium, natomiast 30 lipca podczas finału zaprezentowała zaproszonym gościom wyniki całej pracy podczas trwania półrocznego projektu.

info – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Słupcy