W Słupcy moda na folk trwa już od osiemnastu lat. 29 kwietnia 2018 r. na placu targowym w Słupcy odbyły się XVIII Spotkania z Folklorem, których organizatorem było Starostwo Powiatowe w Słupcy, Urząd Miasta w Słupcy oraz Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska”.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał starosta Mariusz Roga wraz z burmistrzem Michałem Pyrzykiem i Anita Kubicka – prezes Stowarzyszenia „Unia Nadwarciańska”, który powitał gości: Władysława Kosiniaka-Kamysza – prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego i poseł na Sejm VIII kadencji, Ryszarda Kalisza – polityk SLD oraz Eugeniusza Grzeszczaka – pomysłodawcę i twórcę Spotkań z Folklorem, wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL i prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego PSP RP.

Od godziny 14.00 do 18.30 na scenie prezentowały się zespoły folklorystyczne i śpiewacze ora słupeckie przedszkolaki. W tym roku na scenie zaprezentowali się: Zespół „Uśmiech” z Liśca Wielkiego”, Zespół Pieśni i Tańca „Siekieracy” z Kostrzynia, Zespół Kłodawiacy z Kłodawy, Zespół Śpiewaczy Klub Seniora „Odrodzenie” ze Słupcy, Klub Seniora „Złota Jesień” z Orchowa, Zespół Pieśni i Tańca Wiwaty z Pobiedzisk, Zespół Powidzanie z Powidza, Zespół Kwiaciarki z Sompolna, Zespół „Złoty Wiek” ze Strzałkowa, Zespół Ludowy „Ziemia Wrzesińska”, Zespół „Iskierki” z Kotuni, Zespół Pieśni i Tańca Konin oraz słupeckie przedszkolaki: z Przedszkola Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, z Przedszkola Nr 2 „Miś”, Przedszkola Nr 4 „Jarzębinka” i Niepublicznego Przedszkola „Miś Uszatek”.

Spotkania z Folklorem mają formę przeglądu zespołów ludowych tanecznych i śpiewaczych. Z terenu całej wielkopolski oraz województw ościennych przyjeżdżają do nas zespoły folkowe. Przegląd ma charakter gościnnego występu, zespoły nie są oceniane i nie konkurują ze sobą.

W trakcie trwania przeglądu na przybyłych gości czekała moc atrakcji – przede wszystkim liczne kramy z rękodziełem ludowym.

Zespoły biorące udział w Spotkaniach z Folklorem otrzymały okolicznościowe statuetki, które wykonała firma Galeria Biskwit.

Piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że na słupeckim targowisku pojawiły się tłumy publiczności.