Warsztat Terapii Zajęciowej w Słupcy działa od grudnia 1995 r. Od 1 października br. ponownie swoją siedzibę WTZ ma w Słupcy, bowiem po sześciu latach przeprowadził się z Kosewa do budynku po byłym gimnazjum. 24 października odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby z udziałem władz miasta i powiatu słupeckiego.

Symbolicznego otwarcia i przecięcia wstęgi dokonała Karolina Grobla kierownik WTZ Słupca, Beata Mikołajczewska – prezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Na TAK”, które to stowarzyszenie zarządza warsztatem oraz burmistrz Michał Pyrzyk.

Beata Mikołajczewska oraz Karolina Grobla nie kryły radości z faktu, iż WTZ ponownie swoją siedzibę ma w Słupcy, że znalazło się miejsce dla 50 osób niepełnosprawnych, które doskonale czują się ze swoimi instruktorami w nowej, przestronnej siedzibie.

Obecna na uroczystości Danuta Szpiler – dyr. PCPR w Słupcy pokreśliła fakt, że wędrówka WTZ Słupca zatoczyła pewnego rodzaju koło. Otóż pierwszą siedzibą warsztatu był lokal przy ul. Wojska Polskiego, a więc prawie po sąsiedzku. Dalej warsztat mieścił się przy ul. Kopernika w Słupcy (kierowany wówczas przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych), następnie w Kosewie i ponownie w Słupcy.

Od kwietnia 2013 r. WTZ Słupca prowadzony jest przez Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Na TAK” – prezes Beata Mikołajczewska, wiceprezes Jarosław Dębski, sekretarz Lech Urbaniak oraz skarbnik Katarzyna Rybicka.

Obecnie WTZ Słupca przebywa 50 osób niepełnosprawnych, które realizują swoje pasje i zainteresowania w pracowniach tematycznych: gastronomicznej i gospodarstwa domowego, majsterkowicza, plastyczno-artystycznej, krawieckiej, ogrodniczej, muzycznej, fryzjersko-kosmetycznej i informatycznej. Uczestnicy WTZ mają także zapewnioną rehabilitację w dostosowanym do ćwiczeń gabinecie oraz indywidualne zajęcia rewalidacyjne.

Za rok, w grudniu, WTZ Słupca świętować będzie jubileusz 25-lecia swojej działalności. Do tego czasu uczestnicy oraz instruktorzy będą już zadomowieni na dobre i zapewne świętowanie będzie znakomite.

Na terenie powiatu słupeckiego działa także WTZ w Babinie  gm. Strzałkowo, WTZ w Michalinowie Oleśnickim gm. Zagórów oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Lucynowie – placówki dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych, które doskonale spełniają swoje role.