„Będą mnie błogosławić wszystkie narody” – pod takim hasłem odbywa się VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Giewartowie. Koncert inaugurujący odbył się 15 września w kościele w Giewartowie i zgromadził liczne grono melomanów, m.in. patronów honorowych – starostę powiatu słupeckiego Jacka Bartkowiaka i wójta gm. Ostrowite Mateusza Wojciechowskiego.

Wydarzenie to jest kontynuacją Festiwalu, który odbywał się w Bazylice Mniejszej Markowicach (województwo kujawsko-pomorskie), gdzie ks. Jacek Dziel przez sześć lat był proboszczem. To za jego sprawą od minionej niedzieli mamy możliwość słuchania gwiazd muzyki organowej i kameralnej, właśnie w Giewartowie.

Podczas koncertu inaugurującego VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Giewartowie wystąpiła uznana organistka, Profesor doktor habilitowany Akademii Muzycznej w Poznaniu Elżbieta Karolak oraz zespół Triumphal Brass Quintet – tworzą go muzycy/soliści Opery Nova, Filharmonii Pomorskiej i Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy.

Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała m.in. dzieł Johanna Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa, Georgesa Bizeta, czy Georga Gershwina.

Festiwal był okazją do zaprezentowania możliwości dźwiękowych oryginalnych, historycznych i odrestaurowanych giewartowskich organów – instrument pochodzi z 1912 r. Rieger & Söhne. Poprzez świat dźwięków, historie kompozytorów i powstawania poszczególnych utworów prowadzili słuchaczy Dyrektorzy Artystyczni Festiwalu: Prof. dr hab. Renata Marzec oraz Prof. dr hab. Radosław Marzec.

Organizator Festiwalu ks. Jacek Dziel zaprasza do Giewartowa w kolejne niedziele – do 20 października, włącznie, na godz. 15.00.

Już za tydzień koncert organowy w wykonaniu Jana Vermeire z Belgii – szczegóły na plakacie promującym Festiwal.