Grupa osób – wolontariuszy współpracująca z Arolsen Archives – Międzynarodowym Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich, rozpoczęła kolejne poszukiwania. W zasobach tej instytucji znajdują się depozyty po byłych więźniach obozów koncentracyjnych, a w nich rzeczy osobiste między innymi zdjęcia, dokumenty, biżuteria itp. Z prośbą o pomoc zwróciła się Pani Małgorzata Przybyła z archiwum Arolsen.

Jedną z takich osób, po której zachowały się rzeczy osobiste jest:

Jadwiga Janina lub Stanisława Kantek, urodzona 15.10.1910/1915 roku w miejscowości Ciemierów w powiecie słupeckim, obecnie to powiat wrzesiński. Ostatni jej adres zamieszkania przed deportacją to Warszawa, ul. „Ludnastr.“ 11/15 m. 48

Pani Jadwiga była z zawodu krawcową, która w latach 1931-1936 pracowała w tym zawodzie. W latach 1937 – 1941 była właścicielką zakładu krawieckiego „Słońce“, który prawdopodobnie znajdował się w Warszawie, przy ulicy Solecstr. 51, chemische Fabrik (tak jest napisane w dokumencie). Od 4.11.44 roku pracowała jako robotnica. Następnie była osadzona w obozie koncentracyjnym Ravensbrück, numer więźnia: 76450 i Neuengamme numer więźnia: 9120.

W archiwum znajduje się biżuteria, należąca do pani Kantek Stanisławy (Kautek – tak w dokumentach).

Przedmioty te zostały przekazane do Arolsen – Archives na początku lat 60-tych XX wieku. Pochodzą z obozu Koncentracyjnego KL Neuengamme pod Hamburgiem. Po 1945 roku alianci zabezpieczyli je na terenie byłego obozu.

Pragnąc pomóc Archiwum Arolsen, które za cel postawiło sobie przekazanie pamiątek po byłych więźniach, prosimy o pomoc w odnalezieniu rodziny Jadwigi Janiny lub Stanisławy Kantek. Każda informacja, każda wzmianka zostanie sprawdzona i pomoże w odszukaniu najbliższych.

Informację prosimy przekazywać drogą elektroniczną na adres: ocalic.od.zapomnienia.archives@gmail.com lub pod nr telefonu: +48 797-680-502.