2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzisiaj (04.04.) SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY w Słupcy zorganizował z tej okazji przemarsz ulicami miasta pn. ,,OTWÓRZ OCZY
NA AUTYZM”, na który zaproszone zostały wszystkie słupeckie przedszkola, szkoły podstawowe
i ponadpodstawowe, a także Warsztaty Terapii Zajęciowej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Ochotniczy Hufiec Pracy, Młodzieżowe Centrum Kariery.
Celem zgromadzenia było zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.
Akcja przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
Mieszkańcom Słupcy podczas przemarszu rozdane zostały ulotki zawierające podstawowe informacje
o zaburzeniu jakim jest autyzm.
Przy budynku Starostwa Powiatowego zostały wypuszczone w niebo niebieskie balony symbolizujące solidarność z osobami ze spektrum autyzmu. Uczestników marszu powitał Jacek Bartkowiak – Starosta Słupecki.
————–+++———–+++——————-
Autyzm jest częścią tożsamości danej osoby, występuje od urodzenia i… po prostu jest. Nie jest chorobą. Jest stanem – odmiennym sposobem myślenia i odczuwania świata.
Autyzm, mimo ogromnego wpływu na wszystkie dziedziny rozwoju dziecka, bywa lekceważony, bagatelizowany, mylony ze złym wychowaniem, a rodzicom domagającym się respektowania praw dzieci w spektrum autyzmu przypisuje się brak kompetencji rodzicielskich, nadopiekuńczość, stawianie zbyt małych wymagań w procesie wychowania.
Osoby z autyzmem lub zespołem Aspergera (ZA) nie mają widocznych fizycznych znamion niepełnosprawności, ale z uwagi na odmienność zachowania postrzegane są często jako dziwaczne, niedostosowane. Dlatego tak ważna jest akceptacja i zrozumienie. Bo razem możemy stworzyć lepszy świat dla osób ze spektrum autyzmu!
Dyskryminacja społeczna, brak zrozumienia, łatka „Innego”, czy brak akceptacji – to tylko część z tego, z czym na co dzień muszą mierzyć się osoby autystyczne. Naszą Misją jest tworzenie lepszego świata dla osób w spektrum. Wierzymy, że wspólnie uda nam się stworzyć przestrzeń przyjazną dla każdego. Aby tak się stało potrzebne są: edukacja i wciąż rosnąca świadomość. Stąd liczne akcje i kampanie społeczne, które prowadzimy. Kwiecień to miesiąc świadomości autyzmu, dlatego już dziś wspólnie zbudujmy lepsze jutro!
Na znak solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami wypuścmy do nieba niebieskie balony. W taki sposób, symbolicznie, zwracamy uwagę na potrzeby i problemy osób w spektrum.
Oto, co możemy zrobić, aby pomóc w tworzeniu lepszego świata:
Po prostu wspólnie budujmy świadomość społeczną, mówmy o naszych działaniach znajomym, współpracownikom, rodzinie. Razem możemy więcej!