Zamrożenie gospodarki mocno obniżyło wpływy z PIT dla samorządów. W samej Wielkopolsce wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych dla samorządów były w kwietniu o 61% niższe niż przed rokiem. Choć w maju jest już lepiej, to i tak rząd postanowił wesprzeć „małe ojczyzny” największym w historii programem wsparcia lokalnych inwestycji.

Z Funduszu Inwestycji Samorządowych do samorządów gminnych popłynie 5 miliardów złotych, a do powiatowych 1 miliard. Samorządy będą mogły wykorzystać te środki na dowolne cele – „szkołę, żłobek, przedszkole czy drogę, tabor komunikacji miejskiej lub szpital. Mówimy więc o inwestycjach ulokowanych blisko ludzi. Takich, które zdecydowanie poprawią jakość życia lokalnych społeczności ” – czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju.

Co więcej, środków nie będzie trzeba wykorzystać w tym roku – będzie można je wydatkować aż do końca 2022 roku!

Do samorządów w naszym powiecie trafi ponad 10,4 mln złotych.

Wnioski będzie można kierować do Prezesa Rady Ministrów elektronicznie, za pośrednictwem wojewody wielkopolskiego.

Środki trafią do samorządów w ciągu kilku tygodni.