Jesienny Powiatowy Salon Literacki odwiedziła Jolanta Nawrot, młoda poetka pochodząca z Gółkowa w gm. Słupca – obecnie mieszkająca w Poznaniu, absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Słupcy. Kameralne spotkanie odbyło się 8 listopada. Ciekawe rozmowy uczestników przeplatały się z poezją młodej, utalentowanej autorki. Tradycyjnie, spotkanie prowadził pomysłodawca literackich spotkań starosta Jacek Bartkowiak.

Na kolejne spotkania autarkie zapraszać będzie Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Słupcy. Już dziś bardzo serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie w czwartek, 28 listopada 2019 r. o 16:00 – 17:30. Gościem biblioteki będzie Tanya Valko – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Trypolisie w Libii, następnie asystentką Ambasadora RP, obecnie mieszka w Arabii Saudyjskiej. Jest autorką książek o Libii: Libia od kuchni, Życie codzienne w Trypolisie oraz Sahara – ocean ciszy. Jej zainteresowania zdrowym stylem życia zaowocowały książkami: Dość odchudzania – czas na dietę i Nowoczesna książka kucharska. „Arabska żona” to jej debiut powieściowy.

Zabawa w pokój – Jolanta Nawrot

Przerwa na wiersz, wychodzę, palę
Paryż i inne miasta, w których nie byłam,
ludzi, których nie spotkałam, słyszę
ich krzyki we mnie. Trochę się duszę,

ale to przejdzie mi wreszcie przez gardło
– ta przerwa, która jest coraz dłuższa
i szersza, choć czas biegnie, biegnie
jakby go gonił jakiś chłopiec z pistoletem,

mieczem świetlnym, karabinem, patykiem,
bo to zawsze są chłopcy. Nasi chłopcy
z gracją rzucają granaty, tak ładnie
gwałcą kobiety, planują perfekcyjne zamachy.

Żywi jesteście tacy śmieszni, dziwicie się:
„Jak to nie byłaś w Paryżu, nie widziałaś
tego obrazu, nie leciałaś samolotem,
nie umiesz pływać, nie wiesz, kto to jest

ten albo tamten?”. Nie dziwi was natomiast to,
że idziecie sobie ulicą i nikt w was nie strzela,
że jesteście tutaj, a nie tam, gdzie mogłoby was
za moment nie być, że w sklepie możecie wybierać

pomiędzy kilkunastoma rodzajami sera.
Czekacie na kolejną część Gwiezdnych wojen,
grając sobie na komputerze w strzelanki
i polewając pizzę krwistoczerwonym keczupem.

Czy to jest normalne? Stoję i palę,
choć wiem, że to niezdrowe, palę i patrzę,
jest tak jasno. Maria Magdalena prowadzi armię
przedszkolaków w odblaskowych kamizelkach.

Maszerują, o dziwo, całkiem równo. Mówi do nich:
„Za to, że byliście grzeczni, jak wrócimy do bazy,
pobawimy się w pokój i każdy będzie mógł być
tym, kim chce”. Dzieci uśmiechają się zadowolone.

Tylko Jasio jest naburmuszony i coś przeżuwa,
głośno mlaszcze. Kiedy Maria Magdalena
karci go za zachowanie, pokazuje jej
usta pełne języka i robi z niego wielki balon,

który po chwili wybucha. Choć stałam
od nich daleko, także dostałam
różową, lepką gumą i odebrało mi mowę.
Było tak cicho jakby nikogo nie było.

Jolanta Nawrot (ur. 1992 we Wrześni) – doktorantka w Instytucie Filologii Polskiej UAM, absolwentka poznańskiej polonistyki i Liceum Ogólnokształcącego im. J. Piłsudskiego w Słupcy. Autorka wierszy, recenzji i artykułów naukowych. Debiutowała tomikiem Płonące główki, stygnące stópki (WBPiCAK, Poznań 2015), wydanym jako nagroda w Konkursie Poetyckim im. Klemensa Janickiego. Otrzymała za niego wyróżnienie w XII Konkursie Literackim im. Artura Fryza „Złoty Środek Poezji” (Kutno 2016). Laureatka Stypendium Artystycznego Miasta Poznania (2018), w ramach którego ukazały się jej dwie kolejne książki poetyckie: „Nagliki” i „Katalog win” (WBPiCAK, Poznań 2019).

Publikowała w czasopismach kulturalno‑literackich, m. in. w „Czasie Kultury”, „Kontencie”, „Wakacie”, „EleWatorze”, „Tlenie Literackim” i w „Inter-. Literatura-Krytyka-Kultura”,  oraz w antologiach poetyckich – „Grała w nas gra. Antologia wierszy ludzi przełomowych” (FKA, Poznań 2017), „Antologia debiutów poetyckich 2015” (K. I. T. Stowarzyszenie Żywych Poetów, Brzeg 2016), „Wyjustowani. Antologia młodych twórców” (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2018). Nagradzana i wyróżniana w ogólnopolskich konkursach poetyckich (np.: XII edycja Turnieju Poetyckiego „Orzech” im. Jerzego Kozarzewskiego, XXXVIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Milowy Słup”, XXVI Ostrołęcki Konkurs Literacki im. Dionizego Maliszewskiego). Jej wiersze były prezentowane na wystawie „Laureaci Stypendiów Artystycznych Miasta Poznania 2018” w Galerii Sztuki Rozruch w Poznaniu (listopad 2018). Zakwalifikowała się do Pracowni „Po Debiucie” w ramach Festiwalu Stacja Literatura 23 w Ustroniu Śląskim i Siennej, organizowanego przez Biuro Literackie (wrzesień 2018).

Przygotowuje rozprawę doktorską Krytyka artystyczna i publicystyka Włodzimierza Odojewskiego na podstawie  materiałów archiwalnych Radia Wolna Europa (lata 70. – 90. XX wieku) pod kierunkiem prof. UAM, dr hab. Agnieszki Rydz. Współautorka książki Ocalone, nieuśmierzone. O twórczości Włodzimierza Odojewskiego (razem z Wiesławem Ratajczakiem, seria Biblioteki Krytyki Literackiej Kwartalnika „Nowy Napis”, Kraków 2019) i redaktorka publikacji Jak zostać krytykiem i nie zwariować (Wydawnictwo Rys, Poznań 2016). Interesuje się literaturą polską XX i XXI wieku oraz jej związkami z innymi dziedzinami sztuki, a także kreatywną edukacją polonistyczną.