Właściwa ocena sytuacji i ustalenie priorytetów podczas wypadku komunikacyjnego tak, aby skutecznie udzielić pomocy przedmedycznej poszkodowanym to jeden z celów ćwiczeń pn. „Służby na Dzień Dziecka”, które odbyły się dzisiaj (02.06.) w Zagórowie dla uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych oraz klas 7-8 miejscowej Szkoły Podstawowej.
 
Ulica Leśna w Zagórowie. Kierujący samochodem osobowym przekracza dozwoloną prędkość, traci panowanie nad pojazdem i potrąca prawidłowo jadącego rowerzystę, a następnie osobę przechodzącą przez jezdnię. Samochód nie zatrzymuje się, ale zjeżdża na przeciwległy pas ruchu i zderza z prawidłowo jadącym innym pojazdem. Wypadek dotyka łącznie pięciu osób, zarówno w samochodach, jak i rowerzystę i pieszego. W tym momencie do akcji wkraczają uczniowie, których zadaniem jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia, wezwanie pomocy, przystąpienie do udzielania pierwszej pomocy i współpraca ze służbami, które pojawią się na miejscu. Tak wyglądał scenariusz praktycznych ćwiczeń z udzielania pomocy osobom poszkodowanym w pozorowanym wypadku komunikacyjnym.
 
W zorganizowane z dużym rozmachem szkolenie zaangażowanych było szereg instytucji, wśród nich:
 
– Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Słupcy,
– ZSOiZ Zagórów,
– Komenda Powiatowa Policji w Słupcy,
– Komenda Powiatowa PSP w Słupcy,
– Urząd Miasta i Gminy Zagórów,
– Ochotnicza Straż Pożarna w Zagórowie,
– Ochotnicza Straż Pożarna w Trąbczynie,
– Zarząd Rejonowy PCK w Słupcy.
 
Młodzież oprócz doskonalenia technik związanych z zabezpieczeniem terenu wypadku i współpracy ze służbami, zapoznała się również z operacyjnymi możliwościami sprzętu ratownictwa drogowego i medycznego znajdującego się na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej ze Słupcy oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagórowie.
 
Po zakończeniu działań związanych z pozorowanym zdarzeniem drogowym na boisku zagórowskiej szkoły odbyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. Chętni mogli również sprawdzić swoją sprawność psycho-ruchową przy użyciu alkogogli symulujących stan po spożyciu alkoholu.
 
Profesjonalizm i wiedza młodzieży biorącej udział w ćwiczeniach została uhonorowana wyróżnieniami, które wręczył Jacek Bartkowiak – Starosta Słupecki oraz Karol Błaszczak – wiceburmistrz Zagórowa. Otrzymali je: Ania Brzęcka, Patryk Bartkowiak, Martyna Wielgosik, Martyna Izdebna i Julia Michalska. Słowa uznania i wyróżnienie otrzymała także Wioletta Woźna, z-ca dyrektora ZSOiZ w Zagórowie, która była jednocześnie opiekunem młodzieży.
 
Za organizację i koordynację ćwiczeń odpowiadali Jerzy Kałecki – kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego słupeckiego starostwa oraz inspektor Rafał Chmiel z BZK, który był kierownikiem ćwiczeń i autorem scenariusza.
 
Tekst: Biuro Promocji i Strategii Starostwa Powiatowego w Słupcy.
Zdjęcia: Biuro Promocji i Strategii / Biuro Zarządzania Kryzysowego.