Organizatorami obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Słupcy oraz Urząd Gminy w Strzałkowie. Powiatowo-Miejsko-Gminne świętowanie rozpoczęła Msza św. w kościele św. Wawrzyńca w Słupcy, której przewodniczył słupecki dziekan ks. Tomasz Ryś. Tradycyjnie złożono wiązanki kwiatów przy Pomniku Niepodległości. Wyróżniono słupczan społeczników i działaczy sportowych. Odbyły się także imieniny ulicy 11 listopada.  O godz. 14.00 rozpoczęła się polowa Msza św. w Miejscu Pamięci na Łężcu, której przewodniczył dziekan strzałkowski ks. Józef Warczak. Udział w niepodległościowej uroczystości jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę. Jest wyrazem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy w walce poświęcili  to co najcenniejsze dla każdego człowieka – oddali swoje życie, z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo.

Święto Niepodległości w Słupcy tradycyjnie miało swój dalszy ciąg przy Pomniku Niepodległości na słupeckim rynku. Okolicznościowe przemówienia wygłosili gospodarze uroczystości burmistrz Michał Pyrzyk oraz starosta Jacek Bartkowiak.

Podczas uroczystego spotkania burmistrz Michał Pyrzyk wraz z przewodniczącym Rady Miasta Andrzejem Szymkowiakiem uhonorowali dwóch słupczan: Bronisława Kawę i Jerzego Banię Herbową Tarczą Słupcy. Ponadto na wniosek burmistrza Michała Pyrzyka odznaczenie nadane przez Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla sportu”, odebrał Jacek Smuszkiewicz i Radosław Bartkowiak (w zastępstwie syn Adam). Odznaki wręczył Łukasz Krysztofiak – dyr. Wydziału Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, wraz z burmistrzem i starostą.

Delegacje samorządowców szkół, instytucji, stowarzyszeń i służb mundurowych złożyły wiązanki kwiatów przy Pomniku Niepodległości. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta OSP Słupca pod batutą kapelmistrza Łukasza Leszczyńskiego.

Tradycyjnie odbyły się Imieniny ulicy 11 Listopada, gdzie podczas świętowania koncert dała Orkiestra Dęta OSP Słupca, wystąpili uczniowie ze Szkoły Muzycznej Yamaha w Słupcy oraz dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Miś Uszatek” w Słupcy; przedstawiona została Legenda o św. Marcinie, a tradycyjny poczęstunek przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupcy oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Gółkowa.

***

O godz. 14:00 rozpoczęła się polowa Msza Św. w intencji Ojczyzny w Miejscu Pamięć na Łężcu. Zebranych gości powitał burmistrza Miasta Słupca Michał Pyrzyk wraz z wójtem Gminy Strzałkowo Dariuszem Grzywińskim. Okolicznościowe wystąpienie wygłosił starosta Jacek Bartkowiak. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Gminy Strzałkowo pod batutą kapelmistrza Macieja Marciniaka.

Koncert pieśni patriotycznych przygotowali wychowankowie Studia Piosenki Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.

Na wszystkich uczestników uroczystości czekała wojskowa grochówka.