Od wielu już lat Muzeum Regionalne w Słupcy jest organizatorem obchodów Dnia Judaizmu w Słupcy. Przez lata spotykaliśmy się w miejscu, gdzie kiedyś funkcjonowała synagoga. W tym roku młodzież szkolna oraz zaproszeni goście i samorządowcy spotkali się przy Ławeczce Pamięci (przy stawku miejskim) dedykowanej przyjaciółkom: Dance Rozentalównie i Grażynie Harmacińskiej. Uczestników spotkania powitała dyr. Beata Czerniak, która przypomniała historię powstania ławeczki.

Dyrektor Beata Czerniak zachęcała młodzież, aby podczas spacerów, kiedy to przysiądą może na tej Ławeczce Pamięci, zwrócili uwagę na to, że znajduje się do niej przymocowany kod QR, pod którym kryją się informacje właśnie o wspomnianych już Przyjaciółkach.

/jak zeskanować kod kreskowy telefonem komórkowym?/ – szczegóły TUTAJ

Dalsza część spotkania odbyła się przy Muzeum Regionalnym, w lapidarium – miejscu, gdzie usytuowane są macewy – żydowskie tablice nagrobne. Modlitwę przygotował ks. Maciej Sławiński, wikariusz parafii św. Wawrzyńca, Dekanalny Duszpasterz Młodzieży oraz młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupcy. Wraz z zanoszona modlitwą zapalono siedem świec, symbolizujących żydowski świecznik Menorę, jak również w kulturze żydowskiej, siedem, to Szabat.

Tegoroczne obchody Dnia Judaizmu odbywały się właśnie ph. „Pamiętaj o dniu Szabatu, aby należycie go świętować” (Wj 20.8). Dzień Judaizmu w Kościele katolickim został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Dyrekcja Muzeum zaprosiła młodzież i gości na dalsze świętowanie. W Muzeum miała miejsce projekcja filmu „Przyjaciółki” w reżyserii Wandy Różyckiej-Zborowskiej – w dziesięć lat od premiery. Szabatowy poczęstunek przygotowali uczniowie słupeckiego Ekonomika.

Szalom!