1 sierpnia o godz. 17.00 zatrzymaliśmy się na chwilę, zawyły syreny, pochyliliśmy głowy i oddaliśmy hołd wszystkim walczącym i poległym w Powstaniu Warszawskim. Powiat Słupecki reprezentował starosta Jacek Bartkowiak, kierownik Wydziału Oświaty i Promocji Anita Kubicka oraz Anita Szykowna kierownik słupeckiego oddziału KRUS.

1 sierpnia 2021 r., przy pamiątkowym obelisku spotkali się słupeccy harcerze i zuchy, strażacy z OSP Słupca, władze miasta i powiatu słupeckiego, przedstawiciele STSK (inicjatorzy powstania tego miejsca pamięci) oraz, z każdym rokiem coraz liczniej przybywający mieszkańcy naszego miasta.

Przy obelisku złożono wiązanki kwiatów i zaśpiewano wspólnie piosenki związane z Powstaniem – m.in. „Pałacyk Michla”, „Hej chłopcy, bagnet na broń”, czy „Warszawskie dzieci”.

Na zakończenie uformowano harcerski krąg, jako ostatni punkt spotkania. Braterska iskra przyjaźni puszczona w krąg trafiła zapewne do serca każdego z uczestników.

***

Od 2014 r. w Słupcy, przy Placu Bohaterów Warszawy (tzw. Mały Rynek), znajduje się obelisk upamiętniający mieszkańców naszego miasta (i z nim związanych) walczących w Powstaniu Warszawskim.

Na pamiątkowej tablicy widnieją następujące nazwiska: mjr Ludwik Gawrych „Gustaw”, ppłk Jan Szypowski „Leśnik”, kpt. Józef Kaczmarek „Rolicz”, kpr. Jan Kaluba, Stefan Korboński „Nowak”, strz. Jerzy Koszada  „Harcerz”, strz. Jerzy Młokosiewicz „Wolski”, Marian Morawski, Stefan Sękowski, Natalia Snaglewska, Regina Trębaczkiewicz „Joanna”, Helena Zalewska (Kluczyńska).