Wystawę dotyczącą tragedii trzemeszeńskich gimnazjalistów, którzy zginęli podczas Powstania Styczniowego pod Mieczownicą, przypomniało słupeckie Muzeum Regionalne. Ekspozycja udostępniona została w Liceum Ogólnokształcącym w Słupcy, gdzie dzisiaj (27.02.) odbyło się jej oficjalne otwarcie.

Wystawa upamiętnia wyprawę gimnazjalistów z Trzemeszna, którzy 28 lutego 1863 roku wyruszyli w liczbie 60 osób z ówczesnego Księstwa Poznańskiego, aby wesprzeć walczących w Powstaniu braci z Królestwa. 2 marca 1863 roku stoczyli krwawą bitwę z Moskalami pomiędzy Mieczownicą, a Dobrosołowem, w której jedenastu z nich poległo. Byli to: Edward Kozielski, Józef Eitner, Roman Kentzer, Władysław Koszczyński, Alfons Laskowski, Józef Nawrocki, Bolesław Pławiński, Kazimierz Różnowicz, Władysław Sąchocki, Wojciech Jagła i Jan Krąkowski.

Prezentowana wystawa towarzyszyła ekspozycji PAMIĄTKI 1863 zorganizowanej przez Muzeum Regionalne podczas Powstańczej Nocy w Muzeum, 17 maja 20213 roku.

W dzisiejszej inauguracji, w 160. Rocznicę Wybuchu Powstania Styczniowego wzięli udział: dr Jacek Bartkowiak – starosta słupecki, Michał Pyrzyk – burmistrz Słupcy, Urszula Radosiewicz – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy oraz młodzież licealna. Słowo wprowadzające w tematykę wystawy wygłosiła Beata Czerniak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Słupcy.