Dziś świat obchodzi 84. rocznicę największego i najbardziej krwawego konfliktu XX wieku, który pochłonął bez mała 60 milionów istnień ludzkich. Skutkiem II Wojny Światowej były nie tylko olbrzymie straty ludzkie, ale także zniszczenie dorobku kulturowego i gospodarczego wielu narodów.

Niewyobrażalny ogrom cierpień i nieszczęść wojna przyniosła Polakom, a dla Żydów stała się zagładą i koszmarem.

W rocznicę wybuchu wojny pod Pomnikiem Niepodległości w Słupcy symboliczną wiązankę kwiatów złożył Jacek Bartkowiak – Starosta Słupecki wspólnie z mjr Tadeuszem Janasem „Zniczem” – przewodniczącym Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych przy staroście słupeckim, a także władzami miasta: burmistrzem Michałem Pyrzykiem, wiceburmistrzem Jackiem Szczapem i przewodniczącym Rady Miasta Andrzejem Szymkowiakiem.