W trosce o zapewnienie wysokiej jakości obsługi i ułatwienia Klientom załatwiania spraw w Wydziale Komunikacji, Starostwo Powiatowe w Słupcy opracowało nowe druki wniosków dotyczących rejestracji pojazdów oraz druki dotyczące dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami. Ponadto udostępniona została e-usługa, która umożliwia załatwienie spraw urzędowych z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, bez konieczności wychodzenia z domu.

Opracowane dokumenty zostały udostępnione na stronie internetowej http://bok.powiat-slupca.pl/slupcap/bok/wydzial-komunikacji-i-transportu.html, do której przekierowuje zakładka „załatw sprawę” ze strony głównej powiatu. Można je pobrać i wypełnić w tradycyjny sposób lub skorzystać z e-usługi. Uruchomienie e-usługi poprzedzone jest procesem logowania do elektronicznej skrzynki podawczej systemu „Pojazd i Kierowca” prowadzonej przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych. Z usługi może skorzystać każdy, kto może potwierdzić swoją tożsamość w internecie, np. za pomocą profilu zaufanego.

Krok po kroku jak to zrobić

1. Wchodzimy na stronę https://www.esp.pwpw.pl/ i rejestrujemy konto.

Po zalogowaniu widzimy swój panel klienta. Następnie klikamy ” Złóż wniosek”:

2. Wybieramy : województwo, urząd do którego kierujemy wniosek, rodzaj wniosku : rejestracja pojazdu  oraz czego dotyczy nasz wniosek – w tym przypadku rejestracja pojazdów:

3. W następnym kroku system automatycznie wpisze nasze dane, które podaliśmy podczas rejestracji. Dopiszmy numer telefonu (urzędnik na ten numer będzie dzwonił w przypadku niejasności z dokumentami):

4. Następnie wpisujemy wszelkie dane samochodu którego tyczy się wniosek. Jeśli chcemy indywidualny wyróżnik pojazdu (tablice) to musimy tutaj wpisać nasz wybór:

Pojawi się okno w sprawie płatności za wniosek. Można pominąć ten etap i zapłacić za pośrednictwem swojego banku na rachunek Urzędu Miasta. Jeśli zapłacimy poprzez płatności oferowane na stronie PWPW to wniosek zostanie przesłany dopiero po otrzymaniu płatności przez Urząd. Potwierdzenie płatności należy dołączyć jako załącznik razem z dokumentami do sprawy.

5. Następnym krokiem jest dodanie wszystkich dokumentów potrzebnych do rejestracji samochodu. Każdy z plików nie może być większy niż 200kb (pliki jpg). W przypadku plików .pdf bez problemu możemy wgrać większy rozmiar.

Listę dokumentów, które trzeba załączyć do wniosku znajdziemy na stronach internetowych poszczególnych wydziałów. W przypadku składania wniosku online pamiętajmy, że musimy dodać jako jeden z załączników zdjęcie tablic rejestracyjnych:

6. Na koniec naszego wniosku musimy go podpisać profilem zaufania lub własnym podpisem – w tym celu klikamy „Podpisz wniosek” i postępujemy według wskazań:

To wszystko – w panelu z wnioskami będziemy mieć informacje o przyjęciu wniosku oraz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.

Stan załatwienia sprawy sprawdzimy logując się na portalu i sprawdzając wiadomości po kliknięciu na ikonkę „i” przy wniosku:

W skrzynce odbiorczej naszego panelu GOV.PL dostaniemy Urzędowe Poświadczenie Odbioru.