Urząd Gminy w Powidzu był organizatorem I Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym Powiatu Słupeckiego i Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego. W finale konkursu wzięło udział 40 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu słupeckiego oraz powiatu konińskiego.

Konkurs ten jest autorską kontynuacją minionego już Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, organizowanego przez dwadzieścia pięć edycji przez Towarzystwo Samorządowe w Koninie. Jednak idea i cel konkursu jest niezwykle ważna, więc Gmina Powidz postanowiła kontynuować konkursu, a tym samym przybliżać młodzieży wiedzę z zakresu funkcjonowania i rozwoju samorządu terytorialnego oraz zainteresowanie jej ideą samorządności oraz społeczeństwa obywatelskiego.

Wójt Jakub Gwit przypomniał młodym uczestnikom konkursu, iż on sam w latach 1999-2002 był uczestnikiem wspomnianego konkursu samorządowego. Jak widać zdobyta wiedza przydała się.

W finale, który odbył się w Powidzu wzięło udział 40 uczniów, którzy najpierw pisali test wiedzy, a następnie najlepsza piątka uczestników zmagała się w drugiej części ustnej. Punkty z obu części konkursu zostały zsumowane i ostatecznie zwyciężyła uczennica szkoły w Powidzu Dominika Żeglarska.

II miejsce – Amelia Kłaniecka – SP 3 Słupca

III miejsce – Cyprian Matecki – ZS-P Kleczew

IV miejsce – Maciej Andrzejewski – ZS-P Orchowo

V miejsce – Paulina Piotrowska – SP Drążna

Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja konkursowa, w składzie: Senator RP Robert Gaweł, wicestarosta słupecki – Czesław Dykszak, wójt Gminy Powidz – Jakub Gwit, sekretarz Gminy Powidz – Beata Kwitowska, Grażyna Niedzielska – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Powidzu, Katarzyna Rybicka z Wydziału Strategii, Rozwoju, Turystyki i Promocji w Starostwie Powiatowym w Słupcy, Tadeusz Słodkiewicz z Towarzystwa Samorządowego oraz referent ds. obsługi biura rady w Urzędzie Gminy Powidz – Monika Średzińska.