9 maja, odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Powiatowy Salon Literacki. Tym razem gościem była Dominika Czerniak-Chojnacka – muzyk, grafik ilustrator, plakacistka, poetka, pisarka, której książka „Kominiarz / Piekarz” wyróżniona została w kategorii książek dla najmłodszych (TODDLER) w konkursie BolognaRagazzi!

Tradycyjnie gościa powitał starosta Jacek Bartkowiak – pomysłodawca tego niezwykle ciekawego cyklu spotkań z ludźmi, którzy pochodzą ze Słupcy (i naszego powiatu) i piszą. Jesteśmy przekonani, iż cykl ten będzie ewaluował w swojej formie i spotkamy jeszcze wielu interesujących twórców.

Spotkanie z Dominiką Czerniak-Chojnacką przebiegło w bardzo miłej, artystycznej atmosferze. Młoda artystka niezwykle interesująco opowiadała o swojej „pracy” – tym samym zapewne zachęciła i ośmieliła młodych ludzi (obecni byli uczniowie wraz z nauczycielem z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie), aby mierzyli wysoko i mieli odwagę realizować swoje marzenia.

***

Dominika Czerniak-Chojnacka – grafik ilustrator, plakacista; doktor sztuk pięknych (2018), asystentka w Pracowni Ilustracji Wydawniczej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, magister etnologii i antropologii kulturowej (2016), z zawodu muzyk instrumentalista, podyplomowo pedagog.

Koordynatorka i pomysłodawczyni ogólnopolskiego projektu promującego niewydane książki autorskie „Regał – spotkania z książką autorską”. Zajmuje się zagadnieniem książki autorskiej, książki obrazkowej, chorób ukrytych i „nową” obrzędowością rodzinną. Kolejna odsłona „Regału” już w październiku br. w Muzeum Regionalnym w Słupcy.

Dominika pisze wiersze i krótkie teksty, ilustruje, tworzy plakaty i książki autorskie. Prowadzi warsztaty plastyczne z mniejszymi i większymi dziećmi.

Współpracuje z licznymi wydawnictwami (m.in. Wydawnictwo Dwie Siostry: książka „Kominiarz/Piekarz” (2017), „Piwnice. Zagadki spod podłogi” (2016), Babaryba: „Gotujemy. Książka aktywnościowa o kuchni i gotowaniu” (2017), Egmont: „Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka” (2017), Yoon’s publishing office, Korea: „Scribble book”(2017), „Feelings book” (2017), Wydawnictwo Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu: „Segregator obecności. Niecodzienność” Sławomir Kuszczak (2017), itd.), magazynami (KUKBUK, Twoje Dziecko, hellozdrowie.pl), bibliotekami i licznymi ośrodkami kultury, dla których projektuje rozbudowane identyfikacje wizualne, plakaty i materiały promocyjne.

Portfolio online:

www.behance.net/czerniakzly