Tradycyjnie od wielu już lat Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju oraz Miejski Dom Kultury w Słupcy są organizatorami Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Wierszy i Pieśni o Tematyce Patriotycznej. Doskonała okazją do promocji i prezentacji tego typu twórczości są doroczne obchody rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Honorowy Patronat nad wydarzeniem obejmują starosta słupecki oraz burmistrz miasta Słupcy.

Tegoroczna edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Wierszy i Pieśni o Tematyce Patriotycznej odbyła się 15 listopada w sali MDK Słupca. Konferansjerzy: Aleksandra Malewicz i Miłosz Kaszuba podczas zapowiedzi części konkursowej przypomnieli zgromadzonej publiczności, iż wielce zasłużoną dla tego konkursu osobą był zmarły w ubiegłym roku Tomasz Garsztka, wiceburmistrz miasta Słupcy. Dlatego też tegoroczny Konkurs został poświęcony Jego pamięci.

W konkursie zaprezentowało się siedmioro recytatorów z klas VI-VII oraz pięcioro ze szkół ponadpodstawowych. Natomiast w kategorii „pieśni patriotycznej” wystąpiło dziewięcioro wykonawców z klas VI-VII i siedmioro ze szkół ponadpodstawowych.

Wykonawców oceniało jury w składzie:  Jarosław Dębski – dyr. MDK Słupca/polonista, Anna Czerniak – instruktor ds. teatru MDK Słupca oraz Katarzyna Rybicka – wokalistka, inspektor Wydziału Strategii Rozwoju Turystyki Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Słupcy.

W ocenie jurorów, spośród uczniów szkół podstawowych, najlepiej zaprezentował się Bartosz Wiśniewski ze Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego – opiekun Lilla Lebiedzińska; wśród recytatorów szkół ponadpodstawowych uznanie komisji konkursowej zdobył Miłosz Rogalski (LO Słupca), II m. Marta Ziółkowska (LO Słupca) – opiekun Anna Halaba i ex aequo II m. Julia Szewczyk (ZSOiZ Zagórów) – opiekun Magdalena Wojnicz.

W kategorii recytacji ponadto zaprezentowali się: Ewa Orchowska – SP Lądek, Piotr Ciesiółka – SP Lądek, Marcjanna Izdebna – SP Zagórów, Nikodem Homoncik – ZS-P Wólka, Aleksandra Stanisławczyk ZS-P Wólka, Nikola Jankowska – SP 3 Słupca.

W kategorii „pieśń patriotyczna” na scenie zagościła wspaniała różnorodność repertuaru, aranżacji a co najważniejsze – kilku wykonawców wystąpiło z akompaniamentem na żywo oraz z chórzystami.

W tej kategorii zwyciężyli: szkoły podstawowe – I m. Nadia Nowaczyk z zespołem – SP 3 Słupca – opiekun Krystian Bartczak, II m. Angelika Pilarska (Zagórów) – CK Muzyk Słupca – opiekun Krystian Bartczak; szkoły ponadpodstawowe – I m. duet Weronika i Martyna Sęk z zespołem – ZSE Słupca – opiekun Grażyna Garsztka.

Ponadto wystąpili: szkoły podstawowe – Amelia Chęcińska z chórem – ZS-P Wólka, Weronika Gawron – ZS-P Wólka, Natalia Żurańska – SP 1 Słupca, Zuzanna Orchowska SP Lądek, Weronika Paluch – SP Lądek, Klaudia Żurańska – SP 1 Słupca, Maria Miller – CK Muzyk Słupca; szkoły ponadpodstawowe – Julia Jasińska – ZSOiZ Zagórów, Martyna Kuzak – ZSOiZ Zagórów, Maria Juszczak z chórem – LO Słupca, Roksana Chojnacka – Szkoła Muzyczna Yamaha Słupca, Martyna Marchfant – Szkoła Muzyczna Yamaha Słupca, Dominika Wośkowiak – LO Słupca.

Na zakończenie części konkursowej zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Słupcy. Prezes Powiatowej Organizacji Ligii Obrony Kraju Mieczysław Górny wyraził ogromne podziękowania, nie kryjąc wzruszenia chwalił prezentacje poezji i pieśni, zachęcając tym samym do udziału w kolejnych konkursach.