Powiat słupecki ma jeden z najwyższych wskaźników szczepień przeciw COVID w Wielkopolsce. Realizowane z dużą sprawnością szczepienia populacyjne, które prowadzi w powiecie osiem punktów, przełożą się bezpośrednio na udział samorządu w Programie Szczepień Powszechnych.

Według założeń, powiaty wielkości słupeckiego miały obowiązek utworzenia na swoim terenie, minimum dwóch punktów realizujących szczepienia masowe. Po dzisiejszej (13.04.) wideokonferencji z wojewodą wielkopolskim i dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ wiemy już, że w powiecie powstanie jeden punkt szczepień powszechnych, który obsługiwany będzie przez dwa zespoły szczepienne. Będzie on zlokalizowany w SP ZOZ, który jest również szpitalem węzłowym. Wydajność punktu przewidziana została na 400 dawek dziennie i 2000 tygodniowo. Do końca sierpnia – jak prognozuje NFZ – każdy mieszkaniec Wielkopolski powinien zostać zaszczepiony. Lista wszystkich powiatów z województwa wielkopolskiego ma być jeszcze weryfikowana przez Ministerstwo Zdrowia, a potem wizytowana przez NFZ i być może SANEPID. Jest jednak wątpliwe, aby w przypadku SP ZOZ w Słupcy dokonywano zmian. Placówka jako podmiot prowadzący działalność leczniczą jest przygotowana do realizacji programu szczepień zarówno pod względem infrastruktury, jak i obsługi.

Nieco gorzej wygląda sytuacja z dostawą szczepionek. Jak poinformowała podczas wideokonferencji Agnieszka Pachciarz, dyrektor oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia – szczepionki mają pojawić się dopiero w maju (pierwotnie, uruchomienie programu planowano na drugą połowę kwietnia) i dopiero wówczas ruszy kalendarz szczepień. Obecnie nie uruchomiono jeszcze zamówień na szczepionki dla punktów masowych.

Problem ze szczepionkami odczuwa m.in. słupecki SP ZOZ, który jako szpital populacyjny i węzłowy realizuje około 100 szczepień tygodniowo, a jego potencjał wynosi nawet 600 dawek tygodniowo. Na ten fakt, podczas konferencji, zwróciła uwagę Jadwiga Górska, koordynator d/s szczepień SP ZOZ Słupca – Mamy potencjał, mamy zespoły i jesteśmy gotowi, ale nie mamy szczepionek. Ostatnio cofnięto nam zamówienie na 100 szczepionek Moderny – podkreśla koordynatorka. Szefowa wielkopolskiego NFZ obiecała przyjrzeć się sprawie.

KR