Tematyka zatrudnienia na terenie powiatu słupeckiego jest wciąż istotna i ważna dla władz naszego powiatu. Dlatego też wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców,  po wcześniejszych rozmowach, doszło do podpisania niezwykle ważnego porozumienia „Programu Zatrudnienia” – porozumienia o współpracy w celu Rozwoju Kompetencji Lokalnych Pracowników dla Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Stronami porozumienia są: Powiat Słupecki, Gmina Powidz oraz GSCS Manpower Sp.zo.o. z siedzibą w Warszawie. 25 lutego, w gabinecie starosty słupeckiego umowę podpisali: starosta Jacek Bartkowiak, wójt gm. Powidz Jakub Gwit oraz członek zarządu GSCS Manpower Sp.zo.o. Fardan Al Fardan.

Zważywszy, że Polska i Państwa Członkowskie NATO kontynuują wzmacnianie swoich więzi militarnych i można zasadnie oczekiwać, iż Baza Lotnictwa Wojskowego w Powidzu w najbliższej przyszłości przyjmie większą, niż obecnie, liczbę żołnierzy z Państw Członkowskich NATO. Wiadomo też, że usługi, które nie są wykonywane przez żołnierzy są zwyczajowo realizowane przez cywilnych pracowników kontraktowych.

Dlatego też zostanie przygotowany plan stworzenia lokalnych kompetencji w zakresie świadczenia usług dla wojska, a będą one realizowane przez lokalnych pracowników (lokalne firmy), które zapewne będą chciał skorzystać z możliwości oferowanych przez współpracę z Bazą Lotniczą w Powidzu.

Celem podpisanego porozumienia jest, przede wszystkim, znalezienie zatrudnienia, a tym samym wykorzystanie potencjału ekonomicznego, jaki daje Baza Lotnictwa; podnoszone będą umiejętności i kwalifikacje lokalnych pracowników; umożliwienie konkurowania lokalnych firm z zagranicznymi dostawcami Bazy.

Powiat i Gmina wyznaczają GSCS na swojego partnera Programu Zatrudnienia, w celu zapewnienia społecznościom lokalnym wsparcia przy podejmowaniu działań, służącym lokalnym potrzebom w  zakresie zwiększenia możliwości zatrudnienia, dywersyfikacji gospodarczej.

W ramach Programu Zatrudnienia, GSCS, będzie podejmować starania w celu zatrudnienia pracowników cywilnych w ramach umów o świadczenie usług, wspierających Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) i Siły Zbrojne Państw Członkowskich NATO działające w Bazie Lotniczej w Powidzu, w następujących sektorach przemysłu:

– działalność operacyjna bazy, usługi serwisowe i konserwacji, logistyka, usługi transportowe i dostawy

– konserwacja i serwis pojazdów, urządzeń i materiałów

– obsługa zaplecza bazy i wsparcie organizowanych ćwiczeń wojskowych

Wykonywanie, specyfikacje techniczne i jakość realizowanych usług będą współmierne do wymagań klienta oraz wysokich standardów międzynarodowych.

Aby ułatwić realizację Programu Zatrudnienia zostanie otwarte biuro firmy GSCS w miejscu z łatwym dostępem mieszkańców i potencjalnych klientów. Zostanie też nawiązana współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy, celem przekazywania informacji o przewidywanych wymaganiach w zakresie pracowników dla Bazy.