Starosta Jacek Bartkowiak i wicestarosta Czesław Dykszak uczestniczyli dziś (05.04.) w otwarciu nowego kompleksu logistyczno-sprzętowego w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Nowy kompleks długoterminowego magazynowania i napraw sprzętu tzw. „Long Term Equipment Storage and Maintenance Complex” – LTESM-C jest największym pojedynczym projektem infrastrukturalnym finansowanym przez NATO i USA w ostatnich 30 latach. We wchodzących w jego skład magazynach przechowywanych będzie kilka tysięcy egzemplarzy sprzętu i wyposażenia wojskowego m.in. czołgi, bojowe wozy piechoty, artyleria, wozy zabezpieczenia technicznego oraz mosty samobieżne.

Powstały kompleks umożliwia szybkie i sprawne przyjęcie sojuszniczych sił wzmocnienia skracając czas ich pełnego wyposażenia w sprzęt z półtora miesiąca (w przypadku sprzętu przerzucanego z USA) do zaledwie kilku dni. LTESM-C to ponad 60 tys. m² powierzchni magazynowej z kontrolowanym poziomem wilgotności zdolnych zapewniających najlepsze możliwe warunki do przechowywania nie tylko sprzętu, ale również materiałów niezbędnych do jego natychmiastowej eksploatacji i utrzymania. Kompleks LTESM-C uzupełni powstający – również w Powidzu – amunicyjny kompleks magazynowy MSA (Munition Storage Area).

Obydwie inwestycje są częścią konsekwentnie realizowanego planu rozbudowy infrastruktury w Powidzu – jest to efekt z podpisanej w 2020 r. dwustronnej polsko-amerykańskiej umowy o wzmocnionej współpracy obronnej – EDCA (Enhanced Defense Cooperation Agreement).

W wydarzeniu wziął udział wicepremier i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński.