Od ponad dekady 1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.

Oddając hołd żołnierzom, którzy walczyli o Wolną Polskę z sowieckim okupantem, starosta Jacek Bartkowiak złożył symboliczną wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości wspólnie z dyrektorem słupeckiego LO Tadeuszem Raczkowskim oraz mjr Tadeuszem Janasem, przewodniczącym Powiatowej Rady Kombatantów. W skromnej uroczystości upamiętniającej poległych uczestniczyła również młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy.
Obecność mjr Tadeusza Janasa, weterana walk o Wolność i Niepodległość była okazją do przedstawienia krótkiego rysu historycznego z okresu walki z reżimem komunistycznym.

Szczególnie mocno, w kontekście wydarzeń na wschodzie, wybrzmiały słowa starosty Jacka Bartkowiaka, który zwracając się do młodzieży wyraził nadzieję, że za kilkadziesiąt lat nie będą musieli stawać przy pomniku w takiej roli jak dziś mjr Janas.

Uroczystość upamiętniająca Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych odbyła się również w Liceum Ogólnokształcącym w Słupcy.