Pierwszym Polakiem, który objechał świat samochodem był Jerzy Jeliński, harcerz i podróżnik, który w latach 1926 – 1928 przemierzył tysiące kilometrów, aby zrealizować swoje marzenie.

O wyczynie swojego przodka, który niemal sto lat temu dokonał niemożliwego, opowiadał dziś (18.09.) w Zespole Szkół Zawodowych w Słupcy Marek Szukalski, wnuk podróżnika.

Jerzy Jeliński zorganizował wyprawę z trzema przyjaciółmi: Eugeniuszem Smosarskim (bratem Jadwigi Smosarskiej – międzywojennej, popularnej aktorki), Brunonem Bredschneiderem – filmowcem i Janem Ładą. Samochodem, którym się poruszali był Ford T, który jednak nie wytrzymał próby drogi. Podobnie jak kompani podróżnika, którzy stopniowo wykruszali się z ekspedycji. Końcowy etap podróży dookoła świata, Jeliński pokonał autem marki Buick Master Six.

Samochodem na dzisiejsze spotkanie ze szkolną młodzieżą przyjechał wspomniany Marek Szukalski, który odnalazł auto po latach poszukiwań i odrestaurował je, przywracając pierwotny wygląd. Obecny był także Paweł Uzarowicz, również wnuk Jerzego Jelińskiego. Historię niezwykłej jak na tamte czasy podróży, przybliżył także autor książki pt. „Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-1928” Dariusz Grochal, który napisał ją wspólnie z żoną Dorotą Grochal.

W spotkaniu wziął udział Jacek Bartkowiak – Starosta Słupecki, Mariola Landowska – sekretarz powiatu i Justyna Lisowska – kierownik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Słupcy.