Miejsko-Powiatowe obchody Święta Konstytucji zainaugurowała Msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. Tomasza Rysia. Następnie uczestnicy 3-majowej uroczystości przemaszerowali, prowadzeni przez motocyklistów WFM oraz Orkiestrę Dętą, na Plac Wolności, gdzie Pomniku Niepodległości odbyła się okolicznościowa uroczystość.

Uczestników Święta Konstytucji powitał burmistrz Michał Pyrzyk, okolicznościowe wystąpienie wygłosił starosta Mariusz Roga, który powiedział m.in. (…) Do czego jest nam potrzebna Konstytucja dzisiaj? – aby chronić prawa każdego z nas, czy to przed gniewem tłumu czy to przed decyzjami władzy. Ustawa zasadnicza to po prostu fundament wspólnoty. Konstytucja to jedna z instytucji, która oszczędza nam czas i energię, bo wszyscy wiemy,  jak postępować. To tak, jak z ruchem drogowym – mając pewne zasady – nie musimy wciąż negocjować, po której stronie jeździmy.

Premier Tadeusz Mazowiecki zadbał o to, by tekst preambuły do Konstytucji był możliwy do przyjęcia przez wszystkich obywateli i by dawał im pewien zasób wartości wspólnych. Czytamy w niej „My, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego – Polski”.

Obowiązkiem nas wszystkich jest codzienne pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem, w tamtych trudnych historycznie czasach, spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległości. Efektem Ich niestrudzonych wysiłków było w końcu odzyskanie przez Polskę niepodległości, o czym w roku tak ważnego jubileuszu szczególnie pamiętać należy (…)

Na Placu Wolności wybrzmiał także piękny tekst piosenki Jana Pietrzaka „Taki kraj”, którą to piosenkę wykonała Marysia Jóźwiak z Przedszkolan Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Słupcy(…) Nadziei uczą ci, co na stos potrafią rzucić  swój życia los… Za ojców groby, za Trzeci Maj… Jest takie miejsce, taki kraj.

Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi, zwycięskiej chwały nadchodzą dni… Dopomóż Boże! I wytrwać daj… Tu nasze miejsce, to nasz kraj! (…)

Wiązanki kwiatów przy Pomniku Niepodległości złożyły licznie przybyłe delegacje.

Oprawą muzyczną uroczystości zapewnił Miejski Chóru KANON z dyrygentem Tadeuszem Kmiecikiem oraz Orkiestra Dęta OSP Słupca z kapelmistrzem Janem Jasińskim.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Organizator MOSiR Słupca

4 maja, godz. 16:00 Turniej piki nożnej w kategorii SP – boisko Orlik przy ul. Gajowej

5 maja, godz. 16:00 Turniej piki nożnej w kategorii gimnazjum – boisko Orlik przy ul. Gajowej