Społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Słupcy zaprasza do oglądania wystawy

„Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/1945–1956”

Ekspozycja przybliża temat zupełnie zapomnianej formy oporu społecznego w postaci młodzieżowych organizacji konspiracyjnych powstałych tuż przed zakończeniem i tuż po zakończeniu II wojny światowej. Bohaterami są młodzi ludzie, którzy mimo prześladowań i terroru komunistycznego nie wahali się podjąć próby oporu wobec władz komunistycznych. Wielu z nich przypłaciło to najwyższą ofiarą, inni zaś długoletnimi wyrokami więzienia. Wystawa prezentuje ogólnopolski wymiar młodzieżowego ruchu oporu oraz kontekst regionalny: biogramy czterech wielkopolskich bohaterów organizacji antykomunistycznych (w tym Stanisława Antkowskiego z Polskiej Partii Wolności działającej na terenie naszego LO) opracował Marcin Podemski z  IPN w Poznaniu.

Wystawa prezentowana była od 1 do 20 marca 2019 r. na Placu Wolności w Poznaniu, w dniach 22 marca–10 kwietnia w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.

Od 6 do 31 maja wystawę można oglądać na parterze budynku głównego w Liceum Ogólnokształcącym w Słupcy.