Konferencja: W trosce o przyszłość- Rządowa i samorządowa polityka prorodzinna

W dniu 26 września 2019 r. w  auli Zespołu Szkół Muzycznych w Słupcy odbyła się konferencja pt.” W trosce o przyszłość – Rządowa i samorządowa polityka prorodzinna”. Na wydarzenie licznie przybyli samorządowcy, dyrektorzy i kierownictwo miejskich  i gminnych ośrodków pomocy społecznej, przedstawiciele instytucji zajmujących się wsparciem na rzecz rodziny z terenu całego województwa wielkopolskiego. Ponad sto osób wzięło udział w konferencji.

Tematem przewodnim konferencji było omówienie istniejących form pomocy rodzinie, zapoznanie uczestników z programami rządowymi wspierającymi rodzinę oraz zobrazowanie efektów tychże programów.

Podczas konferencji głos na temat wsparcia dla rodzin zabrał Jacek Bartkowiak Starosta Słupecki. Przedstawiając szczegółowe dane dotyczące wsparcia dla rodzin z powiatu słupeckiego. Kolejno głos zabrała Aneta Niestrawska Wicewojewoda Wielkopolski, odczytując list od Bożeny Borys-Szopy Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.  Pani Wojewoda omówiła także formy wsparcia kierowane przez Urząd Wojewódzki do samorządów.

Głos zabrał także Leszek Galemba- poseł na sejm RP, który bardzo pozytywnie wypowiedział się o funkcjonujących rządowych programach prorodzinnych.

Łukasz Krysztofiak – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego zapoznał uczestników konferencji z rezultatami realizacji rządowych programów wspierających rodziny.

Podniosłym punktem konferencji było uhonorowanie Pana Jana Gorzkowskiego Odznaką Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego. Odznakę wręczył Jacek Bartkowiak Starosta Słupecki wraz z Piotrem Gałganem Przewodniczącym Rady Powiatu Słupeckiego.

Danuta Szpiler – Dyrektor Powiatowego Centrum Rodzinie w Słupcy przybliżyła zebranym tematykę Rozwoju i funkcjonowania pieczy zastępczej w powiecie słupeckim.

Kolejną prelegentką była Anna Mydłowska – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. M. Grzegorzewskiej w Słupcy omówiła ona funkcjonujący w naszym powiecie Program Za życiem.

Ciekawym wystąpieniem zainteresował zebranych Szymon Wytykowski – Członek Zarząd Związku Dużych Rodzin omawiając Politykę rodzinna względem dużych rodzin.

Podczas konferencji jej uczestnikom zaprezentowali się przedstawiciele gmin wyłonionych w konkursie Wielkopolska Gmina Przyjazna Rodzinie 2018 r.

Krzysztof Dziedzic- Sekretarz Gminy zaprezentował działania Gminy Opatówek.

Lucyna Kasprzak – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej działania gminy Łęka Opatowska.

Michał Gorlaszka – Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej programy gminy Gołańcz.

Przedstawione przez gminy działania miały na celu zainspirować  pozostałe jednostki samorządu z terenu wielkopolski zarówno do działania ale i do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu Wielkopolska Gmina Przyjazna Rodzinie na rok 2019. Na zakończenie konferencji Aneta Niestrawska ogłosiła bowiem uroczyście inaugurację tego konkursu i zachęcała do  wzięcia w nim udziału kolejne gminy.

Konferencje ubogaciło Koło Gospodyń Wiejskich „Dolanianki” oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej z Kosewa i Warsztaty Terapii Zajęciowej z Michalinowa.