I Powiatowa Konferencja Gospodarcza ,,Promocja terenów inwestycyjnych’’ to kolejna inicjatywa starosty Jacka Bartkowiaka w kierunku podjęcia wspólnych działań na rzecz rozwoju całego obszaru Powiatu Słupeckiego.

Udział w konferencji blisko 60 osób, w tym posłów RP Leszka Galemby i Tomasza Nowaka, członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego  Jacka Bogusławskiego oraz  samorządowców wszystkich gmin powiatu, przedsiębiorców, właścicieli gruntów, dyrektorów szkół, instytucji, jednostek i urzędników świadczy o potrzebie spotkania.

Prelegenci Anna Maciołek i Paweł Waliszewski z Centrum Obsługi Inwestorów Eksporterów UMWW w Poznaniu przedstawili projekt MSWiA ,,Standardy obsługi inwestora w jednostkach samorządu terytorialnego”.

Przystąpienie do projektu pozwoli urzędnikom wszystkich gmin i powiatu nabyć kompetencje w zakresie opracowywania planów terenów inwestycyjnych do zamieszczenia w generatorze terenów Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Warszawie oraz w jej 70 przedstawicielstwach na całym świecie. Poprawa promocji terenów oraz współpraca w tym zakresie gmin winna zaowocować pozyskiwaniem inwestorów, zarówno lokalnych jak i zewnętrznych.

Nowym trendem jest tzw. Ekspansja gospodarcza, czyli program, mający pomóc polskim przedsiębiorcom wejść z towarami i usługami na nowe rynki zagraniczne, w tym pozaunijne.

Przedstawiciele Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Piotr Cichoń i Patryk Muszyński omówili korzyści płynące z przystąpienia do strefy. Jest to przede wszystkim skuteczniejsza  promocja terenów inwestycyjnych oraz pomoc publiczna dla przedsiębiorców. Strefa prowadzi, również liczne działania doradcze, edukacyjne, pozyskiwanie kadr dla firm i zaprasza do bezpośredniego kontaktu.

Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie Maciej Sytek zapoznał uczestników z licznymi programami, które agencja dedykuje pracodawcom i pracownikom, łącznie z refundacją kosztów szkoleń w zakresie zdobywania nowych kwalifikacji.

Konferencja była również okazją do zadawania pytań ekspertom, zarówno podczas prezentacji jak i w czasie przerwy, a także wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami.

W razie pytań, prosimy kontaktować się z Andrzejem Grzeszczakiem, kierownikiem Wydziału Spraw Społecznych e-mail andrzej.grzeszczak@powiat-slupca.pl, tel. 63-275 86 51