W Światowym Dniu Chorego – 11 lutego, w Miejskim Domu Kultury w Słupcy, odbyło się Sympozjum Naukowe „Hospicjum ponad podziałami”. Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie „Michałki” w Słupcy. Patronat honorowy nad sympozjum objął wojewoda wielkopolski.

Zaproszenie ks. dra Hieronima Szczepaniaka i prezes Wioletty Mikulskiej, na to szczególne spotkanie przyjęli m.in. wicewojewoda Aneta Niestrawska, starosta Jacek Bartkowiak, parlamentarzyści i asystenci, samorządowcy z terenu powiatu słupeckiego, uczniowie, nauczyciele, katecheci oraz wolontariusze Stowarzyszenia „Michałki”. Przybyli także przedstawiciele hospicjów z Lichenia i Wągrowca, a także z Poznania.
W pierwszej części Sympozjum wicewojewoda Aneta Niestrawska odczytała list od Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg, a także przekazała stosowny adres od wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka. Wystąpili również prelegenci: dr n.med. Rafał Spachacz – p.o. dyr. SP ZOZ w Słupcy, Agnieszka Lenarczyk – kierownik opieki medycznej Centrum Onkologii we Włocławku oraz ks. Dariusz Larus – duszpasterz Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Część druga, modlitewna, miała już miejsce w kościele bł. Bpa Michała Kozala w Słupcy, od godz. 15.00.

Stowarzyszenie „Michałki” zabiega o utworzenie stacjonarnego hospicjum na działce w Borkach gm. Słupca. Tworzenie tego typu placówek dla osób nieuleczalnie chorych, które z racji stanu zdrowia lub braku odpowiedniej opieki nie mogą dłużej mieszkać w swoim domu, jest ze wszech miar uzasadniona. Wykłady prelegentów, w dużej mierze, dotyczyły opieki paliatywnej, której celem jest poprawa życia osoby chorej po to, by w ostatnich tygodniach lub miesiącach życia jak najmniej cierpiała. W wielu hospicjach stacjonarnych bliscy mogą być przy pacjencie przez cały dzień, wracając do swojego domu tylko na noc. Wielu osobom hospicjum kojarzy się źle – z miejscem, w którym umiera się z dala od domu. Jak przekonywali prelegenci, fakty są zupełnie inne. Badania dowodzą bowiem, że hospicja nie skracają, a wręcz przedłużają życie, i zdecydowanie poprawiają jego jakość.

Patron medialny TVP3 Poznań realizowała materiał z sympozjum, który będzie można zobaczyć już dziś w programie Teleskop oraz Witaj Wielkopolsko!