17 września 1939 r. około godziny czwartej nad ranem Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W ten sposób Stalin wywiązał się z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego.

Za powód wkroczenia wojsk sowieckich do Polski i unieważnienia polsko-sowieckiej umowy o nieagresji, Stalin podawał „wewnętrzne bankructwo państwa polskiego” i „troskę Rządu Sowieckiego o zamieszkującą terytorium Polski pobratymczą ludność ukraińską i białoruską”. Wiemy czym skończyła się ta troska.

Dziś (17.09.) w 83. rocznicę zbrojnego ataku sowietów na nasz kraj, symboliczne wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wolności złożyli: mjr Tadeusz Janas – przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych przy staroście słupeckim, Jacek Bartkowiak – Starosta Słupecki, burmistrz Michał Pyrzyk, wiceburmistrz Jacek Szczap oraz przewodniczący Rady Miasta Andrzej Szymkowiak.