Gmina Powidz świętuje w tym roku dwa ważne wydarzenia, jedno związane z 780. rocznicą Lokacji Powidza oraz drugie związane ze 105. rocznicą zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, w którym brała udział Kompania Powidzka.

Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom była Konferencja Popularno – Naukowa pn. HISTORIA SIŁĄ ZIEMI POWIDZKIEJ, która odbyła się wczoraj (30.05.) w miejscowym Domu Kultury. W cyklu prelekcji dotyczących dziejów XIII-wiecznego Powidza, osadnictwa i średniowiecznego rzemiosła, a także znacznie późniejszego Powstania Wielkopolskiego wziął udział Jacek Bartkowiak – starosta słupecki.

O historii związanej z początkami Powidza opowiadali: Konrad Lewek, dr Maurycy Kustra oraz Bartosz Borowiak, natomiast wykłady o Zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim wygłosili dr hab. Olaf Bergmann i Robert Gaweł – Wielkopolski Kurator Oświaty.

Kolejna odsłona obchodów rocznicy lokacji miejscowości i rocznicy powstania już 5 czerwca w Domu Kultury w Powidzu, gdzie zaprezentowany zostanie spektakl słowno-muzyczny „Powidzanka”, będzie można posłuchać o przywilejach i obowiązkach wynikających z nadania Aktu Lokacji Powidzowi oraz skosztować okolicznościowego tortu.