„Decentralizacja w praktyce II – uczymy się od siebie nawzajem”

Na zaproszenie Fundacji Edukacja dla Demokracji grupa dwunastu ukraińskich samorządowców, z gmin w obwodach: chmielnickim, czerniowieckim, zaporoskim i czerkaskim, przebywała w Polsce. Wizyta studyjna miała miejsce w ramach projektu „Decentralizacja w praktyce II – uczymy się od siebie nawzajem”. Projekt współfinansowany jest w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw zagranicznych RP. Delegacja odbyła spotkania z samorządowcami i przedstawicielami instytucji samorządowych, m.in. z Poznania, Wrześni, Pyzdr i Słupcy.  Wizyta trwa od 17 do 23 listopada 2019. 

Celem wizyty, organizowanej wspólnie z lokalnym partnerem (Towarzystwo Kulturalne „Echo Pyzdr”) jest poznanie doświadczeń polskiej reformy samorządowej – to ważne w kontekście reformy decentralizacyjnej na Ukrainie.

Wizyta delegacji z Ukrainy na terenie powiatu słupeckiego odbyła się 20 listopada br.  W programie wizyty na terenie naszego powiatu znalazło się oczywiście powitanie w siedzibie Starostwa Powiatowego w Słupcy. Gości powitał starosta Jacek Bartkowiak. Merytoryczne prezentacje przygotowały: Elżbieta Kordylewska – kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu, Anita Kubicka – kierownik Wydziału Strategii, Rozwoju, Turystyki, Promocji i Spraw Społecznych, zarazem prezes Stowarzyszenia „Unia Nadwarciańska” oraz Danuta Szpiler – dyr. Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Słupcy. Goście z Ukrainy byli żywo zainteresowani tematyką polskiej oświaty, a także szeroko rozumianych spraw społecznych.

Z wielkim zainteresowaniem ukraińscy samorządowcy wysłuchali, a także zobaczyli, jak działa Warsztat Terapii Zajęciowej w Babinie, gdzie o specyfice placówki mówiła kierownik Hanna Przybyła wraz z Danutą Szpiler. Tematyka organizacji opieki, terapii i rehabilitacji osób niepełnosprawnych była dla gości niezwykle interesująca.

W programie wizyty goście zobaczyli funkcjonujące w naszym powiecie „mieszkania na usamodzielnienie”, jak również powstający Inkubator Przetwórstwa Lokalnego w Strzałkowie. To kolejne zagadnienia, które okazały się być bardzo interesujące dla samorządowców z Ukrainy.

Z wielką gościnnością samorządowców przyjął, i opowiedział o specyfice działania spółdzielni mleczarskiej, prezes SMU w Strzałkowie Piotr Borowski. Tematyka spółdzielczości, pozyskiwania i dystrybucji mleka oraz produkcji przetworów mlecznych była także ciekawą dla naszych gości.

Spotkanie zakończyło się przy wspólnym obiedzie w Restauracji „Dobry Adres” w Piotrowicach – prowadzonej przez Spółdzielnię Socjalną – utworzona przez samorząd miasta i powiatu słupeckiego. I w tym miejscu pojawiło się nowe dla naszych gości określenie – „ekonomia społeczna”, która to sfera aktywności obywatelskiej, poprzez działalność ekonomiczną i działalność pożytku publicznego służy: integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych marginalizacją społeczną, tworzeniu miejsc pracy, świadczeniu usług społecznych użyteczności publicznej (na rzecz interesu ogólnego) oraz rozwojowi lokalnemu.

Wizyta studyjna na terenie naszego powiatu, jak podkreślili goście  z Ukrainy, była dla nich niezwykle ważna, interesująca i inspirująca do działań.

Dziękujemy za współpracę Wiesławie Kowalskiej z Towarzystwa Kulturalnego „Echo Pyzdr”.