„Do broni, Polacy! Do broni!
Godzina wolności wybiła!
Karabin, granaty do dłoni!
Nie straszna nam wrogów jest siła.”

W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Jacek Bartkowiak – Starosta Słupecki wziął udział w uroczystości przy Placu Bohaterów Warszawy w Słupcy. To właśnie tam znajduje się obelisk upamiętniający mieszkańców naszego regionu, którzy walczyli w powstaniu. W towarzystwie mieszkańców naszego powiatu, harcerzy, strażaków, żołnierzy, władz samorządowych z burmistrzem Michałem Pyrzykiem, starosta oddał hołd pamięci tym, o których pamięć nie może przeminąć.

Powstanie Warszawskie było największym polskim zrywem w czasie II wojny światowej. Powstańcy walczyli bez ciężkiego uzbrojenia, samolotów, dział i czołgów. Walki, zaplanowane na kilka dni, trwały 63. Powstanie było fenomenem w skali okupowanej Europy. Dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa w walce o niepodległość.