Tegoroczny Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie n. Wartą odbędzie się 4 czerwca. Formuła imprezy będzie skromniejsza, bo jednodniowa, ale po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19, wydarzenie wraca do tzw. „realu”.

Poprzednie dwie edycje festiwalu zrealizowane zostały w formie online. Mimo, że zadbano o poszczególne punkty programu, obejmujące wykłady popularnonaukowe, pokazy, prezentacje multimedialne, wystawy wirtualne, zajęcia edukacyjne czy koncert muzyki dawnej, to jednak brak możliwości obcowania na żywo z atmosferą wydarzenia ograniczyło jego odbiór społeczny.

W tym roku festiwal wraca do wcześniejszej formuły, by na powrót ożywić lądzkie błonia szczękiem mieczy i zbroi. Nie zabraknie koncertów, warsztatów, inscenizacji i wykładów. Będą kramy, wystawy i zabawy edukacyjne.

W organizację wydarzenia zaangażowani są, jak co roku:

Starostwo Powiatowe w Słupcy, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu oraz Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska”.