11 listopada świętowaliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tradycyjnie listopadowe święto rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny w słupeckiej farze, sprawowana przez dziekana dekanatu słupeckiego ks. prałata Tomasza Rysia. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Krzysztof Szkopek. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Miejski Chór Kanon pod dyrekcją Tadeusza Kmiecika oraz Orkiestra Dęta OSP Słupca pod batuta kapelmistrza Jana Jasińskiego. Patriotyczny występ przygotowały także dzieci z Przedszkola nr 2 „Miś” w Słupcy.

Uczestników uroczystości na słupeckim rynku powitał starosta powiatu słupeckiego Mariusz Roga, który powiedział m.in. – 15 października br. rozpoczęliśmy w mieście i powiecie uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasz lokalny Komitet Honorowy obchodów zawiązał się, aby koordynować wszystkie wydarzenia planowane z tejże okazji na terenie naszego miasta i powiatu. Bardzo zależy nam na tym, aby wszelkie działania, planowane i przygotowane przez niemal cały 2018 rok przez samorządy, szkoły, organizacje pozarządowe, ośrodki kultury i grupy mieszkańców przebiegały godnie, efektownie i z licznym udziałem społeczności lokalnej.

Dziś, w ten uroczysty, jeden z najważniejszych dla nas, Polaków, dzień, kiedy to bez względu na wiek, wyznawaną religię i poglądy polityczne, każdy na swój sposób świętuje odzyskanie niepodległości naszego kraju, pragnę wyrazić słowa uznania, tym którzy postanowili reprezentować swoje szkoły, zakłady pracy, stowarzyszenia i organizacje oraz swoje rodziny podczas tegorocznych obchodów Święta Odzyskania Niepodległości.

Okolicznościowe wystąpienie wygłosił burmistrz Michał Pyrzyk. Cezary Witlewski – dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Apolinarego Szeluty w Słupcy został uhonorowany przez samorząd miasta Słupcy Herbową Tarczą Słupcy. Liczne delegacje złożyły przy Pomniku Niepodległości wiązanki kwiatów.

W dalszej części świętowania w Słupcy odbyły się Imieniny Ulicy 11 Listopada oraz Patriotyczne Śpiewanie z Miejskim Chórem Kanon w MDK Słupca.

Starosta Mariusz Roga wziął także udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości organizowanych przez samorząd gm. Strzałkowo, w miejscu pamięci na Łężcu.