Archidiecezja Gnieźnieńska wspiera leczenie chorych na COVID-19 w słupeckim szpitalu (jednoimiennym dedykowanym wyłącznie dla chorych zakażonych koronawirusem) poprzez zakup i przekazanie dla SP ZOZ w Słupcy urządzenia do wysokoprzepływowej terapii tlenowej – TNI Soft Flow 50 – tzw. „prerespirator”.

Działanie tego urządzenia polega na dostarczeniu nawilżonej i podgrzanej mieszaniny gazów z maksymalnym przepływem do 60 l/min (w zależności od pacjenta). Jest to urządzenie, które swoje zastosowanie ma przed respiratorem (tzw. „prerespirator”), a podaż tlenu odbywa się za pomocą wąsów tlenowych. Zakup urządzenia do wysokoprzepływowej terapii tlenowej dla jednoimiennego szpitala SP ZOZ w Słupcy był rekomendowany przez Konsultant Wojewódzką w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, dr Karinę Wronkę.

Jak podkreśla lek. Jan Woźniak, Lekarz Kierujący i Zarządzający Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz zastępca dyrektora ds. lecznictwa SP ZOZ w Słupcy – TNI Soft Flow 60, to system kliniczny do wspomagania oddechu dzięki wysokoprzepływowej terapii tlenowej.

Przekazane przez Kurię Archidiecezji Gnieźnieńskiej urządzenie renomowanej amerykańskiej firmy MASIMO jest przeznaczone dla pacjentów, którzy nie wymagają jeszcze użycia respiratora, czyli wspomagania inwazyjnego przy użyciu np. rurki lub maski – wyjaśnia szef słupeckich anestezjologów. Urządzenie stosowane może być zarówno w hipoksemii (nadmiernym obniżeniem prężności tlenu) jaki i hiperkapnii (patologicznie podwyższonego ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla we krwi), co jest potwierdzone badaniami klinicznymi.

Jak wskazuje lek. Piotr Czerwiński-Mazur, Koordynator COVID-19 w SP ZOZ w Słupcy – urządzenie przekazane przez Kurię Archidiecezjalną ma wiele zalet w terapii chorych zakażonych koronawirusem. Stanowi najnowszą metodą wsparcia oddechowego pacjenta, pozwala leczyć chorych poza Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, pomaga zmniejszyć martwą przestrzeń oddechową w płucach, poprawia wymianę gazową, redukuje wysiłek oddechowy, nie wymaga konieczności czasochłonnych i skomplikowanych procesów dezynfekcji pomiędzy pacjentami, a co najważniejsze – pozwala uniknąć u niektórych chorych wentylacji inwazyjnej (z zastosowaniem respiratora) i powikłań z nią związanych.

Oficjalnego przekazania urządzenia na ręce słupeckich lekarzy dokonał 22 grudnia 2020 r. ks. kan. Tomasz Ryś, dziekan Dekanatu Słupeckiego AG a zarazem kapelan szpitala SP ZOZ w Słupcy, życząc wszystkim medykom zdrowia, sił i wytrwałości w codziennej służbie na rzecz Chorych i Ich Najbliższych.

info – SP ZOZ Słupca