Tradycja stało się, że na zakończenie przeglądu zespołów folkowych Spotkań z Folklorem występuje zawsze muzyczna gwiazda. Na przestrzeni lat była to Eleni, nieżyjąca już Irena Jarocka, Bayer Full, Kabaret Otto, Grupa Boys, Krzysztof Krawczyk, Sylwia Grzeszczak, Zbigniew Wodecki. Największe tłumy przyciągnęli Bracia Golcowie (2010), Zespół Pectus (2014), Kamil Bednarek z zespołem (2015) czy także gwiazda muzyki disco polo – zespół MIG.

Gwiazdą XVIII Spotkań z Folklorem był zespół Akcent i Zenek Martyniuk.

Zespół Akcent powstał w 1989 r., który po dwóch latach działalności rozpadł się a lider zespołu Zenek Martyniuk podjął współpracę z zespołem Crazy Boys. Po podroży zagranicznej do Belgii, w roku 1991r. zespół reaktywował się i rozpoczęła się nowa droga i sukcesy zespołu, które trwają do dziś, czyli już ponad ćwierć wieku!

Bardzo ważną datą dla zespołu jest rok 2014, kiedy to piosenka „Przez Twe oczy Zielone” zaczarowała polska publiczność – Reprezentacja Polski w Piłce Nożnej po wygranym meczu z Irlandią w szatni tańczy w rytm muzyki Zenka.  Zenek Martyniuk stał się gwiazdą pierwszego formatu, uhonorowany statuetką Osobowość Roku 2015 na festiwalu w Ostródzie.

AKCENT i Zenek Martyniuk porwali publiczność, która każda piosenkę nagradzała gromkimi brawami, domagając się bisów.

Okolicznościową statuetkę Spotkań z Folklorem wręczył Michał Pyrzyk – prezes struktur powiatowych PSL, honorowy patron wydarzenia wraz ze starostą słupeckim Mariuszem Rogą i Anitą Kubicką prezes Stowarzyszenia „Unia Nadwarciańska”.