Od 30 lat Terenowe Koło Związku Sybiraków w Słupcy wpisuje się w edukacyjno-historyczne działania, także w ramach działań Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Staroście Słupeckim. 6 marca, Muzeum Regionalne w Słupcy otworzyło wystawę „Być żywym dowodem pamięci …”, podsumowującej działania słupeckiego Koła Sybiraków.    

To nie było zwyczajne, szablonowe otwarcie wystawy. Spotkanie z sybirakami było wyjątkowe, jak zawsze pełne emocji i wzruszeń. Na to szczególne wydarzenie przybyli włodarze miasta i powiatu słupeckiego, członkowie STSK, młodzież, a przede wszystkim sybiracy i ich rodziny.

Wszystkich zebranych powitał prezes Koła Franciszek Bartkowiak i zaprosił do odśpiewania hymnu Związku Sybiraków. „Marsz Sybiraków” to wyjątkowa pieśń, której autorem tekstu jest Marian Jonkajtys, muzykę skomponował Czesław Majewski –

(…) „A myśmy szli i szli – dziesiątkowani!
Przez tajgę, stepy – plątaniną dróg!
A myśmy szli i szli – niepokonani!
Aż „Cud nad Wisłą” darował nam Bóg!  

Historię deportacji 1939-1941 na „nieludzką ziemię” przedstawił historyk Marek Szociński. Obecni na spotkaniu sybiracy dzieli się swoimi wspomnieniami. Regina Kneblewska przeczytała wiersz Mariana Jonkajtysa „To o Was, Bezimienne” dedykowany Matkom Sybiraczkom.

– „To dla Was Bezimienne Polskie Matki!
To o Was, Sybirackich wspominek notatki
W niezdarnych ułożone słowach.
O Was
Kruchych i Słabych, a tak mocnych przecież,
Gdy chodziło o Polskę, Rodzinę i dzieci! …”

Sekretarz słupeckiego Koła Barbara Wawrzyniak również podzieliła się swoimi trudnymi, wręcz traumatycznymi wspomnieniami z dzieciństwa, związanymi z deportacją.

Okolicznościowe życzenia przekazali samorządowcy: burmistrz Michał Pyrzyk wraz z zastępcą Jackiem Szczapem, przedstawiciel Komendanta Powiatowego Policji podinsp. Zbigniew Gizelski oraz starosta Jacek Bartkowiak, który wspominał swojego dziadka Walentego Bartkowiaka, policjanta zamordowanego w Miednoje.

Zaproszenie na otwarcie tej wyjątkowej wystawy przyjęła, co bardzo ważne, młodzież szkolna z ZSE w Słupcy oraz harcerze z 2. Drużyny H im. T. Kościuszki w Słupcy z dh hm. Marią Główczyńską.
Mistrzynią ceremonii była Beata Czerniak dyr. Muzeum, która wraz ze swoją współpracowniczką Elżbietą Szczepankiewicz i Barbarą Wawrzyniak przygotowała wystawę jubileuszową.

Dyrektor Czerniak zachęca do odwiedzania Muzeum i obejrzenia wystawy – „Dorobek Terenowego Koła Związku Sybiraków w Słupcy w upamiętnianiu prawdy o Golgocie Wschody zobrazowany na planszach jest wyjątkowym świadectwem determinacji, zaangażowania i efektywnej działalności Koła”.

… /sybiracy/ dzielili się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami powierzając pamięć o tamtych tragicznych latach ku przestrodze „ aby wszelkie totalitaryzmy i obłędne ideologie nigdy już nie zebrały swojego tragicznego żniwa”. Ich wielowymiarowe i różnorodne działania były i są znakami pamięci i przesłaniem dla przyszłych pokoleń. Kierowali się mottem „pamięć zmarłym – żyjącym pojednanie”. Mają nadzieję, że dobrze spełnili swoją misję. Wraz z Nimi zapraszamy do obejrzenia tej wystawy.