13 grudnia, w auli ZSM w Słupcy odbyła się uroczystość 25-lecia Stowarzyszenia ds. Walki z Nowotworami i Chorobami Układu Oddechowego im. dr Romana Grzeszczaka. Członków Stowarzyszenia oraz sponsorów i osoby wspierające powitała wiceprezes Danuta Szpiler.  Podczas uroczystości dr Piotr Szafarek został uhonorowany odznaczeniem „Zasłużony dla powiatu słupeckiego”. Był to wieczór wyjątkowy – pełen radości, wzruszeń, wspomnień i snucia planów na przyszłość.

Prezes Stowarzyszenia Anna Czerniak przypomniała historię Stowarzyszenia oraz liczne zrealizowane działania prozdrowotne na przełomie minionego ćwierćwiecza.

Nadszedł też czas na uhonorowanie człowieka wyjątkowego dla Stowarzyszenia Jubilata, ważnego dla wielu pacjentów, ważnego dla spraw służby zdrowia powiatu słupeckiego i szeroko rozumianej profilaktyki prozdrowotnej – dra Piotra Szafarka.

Kapituła odznaki „Zasłużony dla powiatu słupeckiego” pozytywnie zaopiniowała wniosek. Przewodniczący Rady Powiatu Słupeckiego Piotr Gałan odczytał stosowną uchwałę w sprawie przyznania odznaki Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego. Odznaczenie wręczył starosta Jacek Bartkowiak.

Kilka słów o wyjątkowym lekarzu.

Piotr Szafarek to mgr farmacji i lekarz medycyny, specjalista pulmonolog. Pracę w słupeckim szpitalu rozpoczął 2 listopada 1983 r., jako asystent Oddziału Chorób Płuc. Od 25 lat jest ordynatorem tegoż Oddziału.

Piotr Szafarek to także założyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia ds. Walki z Nowotworami i Chorobami Układu Oddechowego im. dr Romana Grzeszczaka. Dzięki działaniu Stowarzyszenia dr Szafarek, przy oddziale chorób płuc, stworzył salę bronchofiberoskopową, w której wykonywane są zabiegi diagnostyczne niezbędne do wykrycia m.in. chorób nowotworowych układu oddechowego. Na przestrzeni minionych lat funkcjonowania stowarzyszenia dr Piotr brał udział w licznych akcjach promujących badania profilaktyczne wśród mieszkańców naszego powiatu.

Pomaganie jest dobre. Pomaganie jest ważne. Pomagać może każdy i wszędzie. Jubileuszowa uroczystość była doskonałą okazją do podziękowań firmom i osobom prywatnym, które akceptują i wspierają działalność Stowarzyszenia.

Na scenę zaproszeni zostali przedstawiciele następujących firm: Ludowego Banku Spółdzielczego w Strzałkowie, firmy Konspol-Bis, Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „LECH” Włodzimierz i Zbigniew Borowscy, Gospodarstwa Rolno-Przemysłowego „ROLGOS”  w Ciążeniu, Spółdzielni Inwalidów „PRZYJAŻŃ” w Słupcy, Firmy „OKNA Słowińscy” ze Słupcy, Santander Bank Polska Oddział w Słupcy, firmy „Czerniak – okna i drzwi” ze Słupcy.

W 2004 r. Stowarzyszenie zostało organizacją pożytku publicznego. Współpracuje z wieloma organizacjami i instytucjami. Na szczególne wyróżnienie zasługują: Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, pracownia RTG oraz laboratorium. Przedstawiciele służby zdrowia także odebrali stosowne podziękowania.

Ponadto Zarząd Stowarzyszenia docenił także współpracę z innymi placówkami. Podziękowania odebrali: Dorota Madaj dyr. Przedszkola Nr 1, Urszula Michlicka dyr. Przedszkola Nr 2 „Miś”, Agnieszka Orchowska dyr. Szkoły Podstawowej Nr 3, Renata Nowinowska dyr. Zakładu Aktywności Zawodowej, Daniel Konieczka prezes Spółdzielni Socjalnej „Dobry Adres”, Anita Kubicka kierownik Wydziału Strategii, Rozwoju, Turystyki, Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Słupcy oraz Arleta Kolska-Hypka kierownik Referatu Promocji Urzędu Miasta w Słupcy.

Nie zabrakło również podziękowań dla osób, które na przestrzeni lat współpracowały ze Stowarzyszeniem, a otrzymali je: Mariusz Roga, Michał Pyrzyk (odebrał podziękowanie wiceburmistrz Jacek Szczap), Agnieszka Dybała-Kamińska, Małgorzata Pluta, Małgorzata Dranikowska oraz Dorota Szpiler-Maciejewska.

Szczególne podziękowania odebrała Anna Czerniak prezes Stowarzyszenia, za 25 lat pracy, zaangażowania i poświęconego, która całym sercem i duszą realizuje cele statutowe i jest motorem napędzającym kolejne działania w dążeniu do jak najlepszego wspierania mieszkańców powiatu słupeckiego. Pani prezes była niezwykle zaskoczona i co za tym idzie wzruszona.

Okolicznościową prelekcję wygłosił asystent Oddziału Chorób Płuc dr Piotr Kaźmierski.

Na zakończenie wystąpił zespół „Brothers of Music”, w składzie: Dominik Stadnik, Piotr Ziemski, Mateusz Pędowski i Mikołaj Perliński. Młodzi muzycy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.