Z inicjatywy starosty Jacka Bartkowiaka, w dniach 25-26 lipca, do Słupcy przybędzie Naukobus Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Wystawa – stacja badawcza dla zwiedzających (dzieci i młodzież) będzie dostępna w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Słupcy. Akcja organizowana jest we współpracy z Urzędem Miasta w Słupcy.

***

Nauka dla Ciebie! 20 mobilnych, interaktywnych eksponatów angażujących, doświadczeni edukatorzy i 2 samochody – znów ruszamy do szkół w całym kraju!

W ramach projektu Nauka dla Ciebie, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, docieramy do miejsc, w których nieczęsto poznaje się prawa nauki przez samodzielne eksperymentowanie. W 2019 roku zamierzamy dotrzeć Naukobusem do 100 małych miejscowości, a Planetobusem do kolejnych 60.

W Naukobusie podróżuje nasza wystawa objazdowa „Eksperymentuj”. Dzięki współpracy z ministerstwem nie tylko ją rozbudowaliśmy  o kolejne eksponaty, ale też wykonaliśmy jej kopię. To dlatego po Polsce jeżdżą już dwa Naukobusy. Oczywiście wozimy nie tylko eksponaty, ale i ideę – uczenie się przez eksperymentowanie.

Każda wizyta trwa 2 dni. W tym czasie eksponaty są rozstawione w szkole, a uczniowie, mogą z nich korzystać przez 6 godzin dziennie. Samodzielne eksperymentowanie to doskonała metoda poznawania świata, a nasi edukatorzy dodatkowo objaśniają działanie eksponatów i pomagają zrozumieć prezentowane zjawiska z dziedziny fizyki, biologii i matematyki. Siedząc na wirującym krześle można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu, trójwymiarowy model ludzkiego ciała uczy tego, jak jesteśmy zbudowani, a łamigłówki to znakomity trening dla mózgu. Uczniowie otrzymują także „Poradnik młodego naukowca” z doświadczeniami, które mogą przeprowadzić w domu.

informacje na temat NAUKOBUSA i PLANETOBUSA(1)