W 2003 roku Amerykańska Fundacja na rzecz Czystej Wody (America’s Clean Water Foundation) zainicjowała powstanie międzynarodowego programu, mającego na celu zwiększenie społecznej wrażliwości na jakość wód oraz wzmożenie zaangażowania lokalnych społeczności na całym świecie w ochronę wód, poprzez zachęcanie do wykonywania prostych regularnych badań jakości wód rzek, jezior lub stawów leżących w najbliższej okolicy zamieszkania osób chcących wykonywać taki „monitoring”.

Początkowo dzień ten obchodzono 18 października, by upamiętnić rocznicę wejścia w życie amerykańskiej ustawy o czystych wodach (US Clean Water Act). Obecnie, na całym świecie Światowy Dzień Monitoringu Wód obchodzony jest 18 września każdego roku.

Woda jest bardzo cennym zasobem niezbędnym do życia i stanowi podstawowy składnik budowy praktycznie wszystkich organizmów. Obecnie zalicza się ją niestety do zasobów deficytowych. Miliard mieszkańców Ziemi nie ma bezpośredniego dostępu do wody, a Polska jest krajem cierpiącym na jej niedobór.