Strona główna / Aktualności / Powiat / 1 listopada zmarła Grażyna Harmacińska-Nyczka ZASŁUŻONA DLA POWIATU SŁUPECKIEGO

1 listopada zmarła Grażyna Harmacińska-Nyczka ZASŁUŻONA DLA POWIATU SŁUPECKIEGO

„To bowiem, co widzialne, przemija,

to zaś, co niewidzialne, trwa wiecznie" 2 Kor 4, 18

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

GRAŻYNY HARMACIŃSKIEJ-NYCZKI

Malarka słupeckich i zagórowskich pejzaży,

uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego”

Łączymy się w bólu z Rodziną,

Znajomymi i Przyjaciółmi Zmarłej

Bogdan Jastrząb                     Szymon Grzywiński                      Mariusz Roga

Przewodniczący Rady Powiatu         Wicestarosta Słupecki                   Starosta Słupecki

֍ ֍ ֍

Leonia Grażyna Harmacińska-Nyczka - ur. 11 czerwca 1926 w Słupcy w rodzinie Andrzeja i Eugenii z Wysokowskich. Malarka od 1953 r. mieszka w Szczecinie. Jednak emocjonalnie związana była z powiatem słupeckim. Nieprzerwanie, odkąd podjęła studia malarski, utrwalała na płótnach i akwarelach urodę Ziemi Słupeckiej a w szczególności Zagórowa. W swoich dziennikach, które prowadziła od 1938 r. zapisała, iż najlepiej, jako malarka, czuje się wśród „swoich ukochanych nadwarciańskich łąk”, spędzając wakacyjne miesiące w kontakcie z przyrodą i ludźmi. Współpracowała z Muzeum Regionalnym w Słupcy.

Ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (1948-1951), następnie studia malarskie w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie (1951-1953). Dyplom w 1955, w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, specjalizacja: malarstwo sztalugowe. W 1953 osiedliła się w Szczecinie wraz z „Grupą Sopocką”, z którą brała udział w licznych wystawach: okręgowych, ogólnopolskich, okolicznościowych, indywidualnych, zbiorowych i poplenerowych w kraju i poza granicami. Od 1953 należy do Związku Polskich Artystów Plastyków – oddział w Szczecinie. Uprawia malarstwo olejne i akwarelowe. Zadebiutowała w 1953 w warszawskiej „Zachęcie” uzyskując jedną z głównych nagród.

W 2010 r. odbyła się premiera filmu w reżyserii Wandy Różyckiej-Zborowskiej pt. „Przyjaciółki”, w którym główną rolę zagrała Grażyna Harmacińska-Nyczka. „Przyjaciółki” to opowieść o przyjaźni dwóch dziewcząt ze Słupcy - Polki Grażyny Harmacińskiej i Żydówki Danusi Rozental, opowiedziana w oparciu o listy tej drugiej wysyłane z miejsc z wysiedlenia - Rzgów i Izbica na Lubelszczyźnie, z lat 1940-1942, do swej koleżanki. Malarka opowiada o swej przyjaźni z zamordowaną przez hitlerowców dziewczyną z rodzinnej Słupcy. Natomiast film „Przyjechała nasza malarka… znaczy jest już lato” to rodzaj krótkometrażowego suplementu, poświęcony w całości czasom współczesnym i postaci Grażyny Harmacińskiej.

3 maja 2008 r. starosta słupecki Mariusz Roga uhonorował odznaką „Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego”, m.in.: za malarstwo szeroko rozpropagowywane na terenie powiatu, stanowiący istotny punkt wyjścia do refleksji nad szeroko pojmowanym patriotyzmem lokalnym.

foto. K.Rybicka

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona

6 listopada 2017 r. o godz. 12.00

w parafii pw. św. Ducha w Kościanie