•  
Powiat Słupecki - Ziemia Warta Odkrycia                                     Znajdź nas na facebooku
Pazdziernik 2017
PNWTSRCZPTSOND
      
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
14
16
17
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
   
20/10/2017
W piątek 20 października Wydział Komunikacji i Transportu nie będzie obsługiwał interesentów
20/10/2017
20 października 2017 r. w Sali Herbowej spotkanie z organizacjami pozarządowymi
31/10/2017
Konkurs rzeźbiarski Sculptura


» Charakterystyka

» Historia

» Władze Powiatu

» Gminy i Miasta

» Edukacja

» Kultura

» Zdrowie

» Sport

» Turystyka i Rekreacja

» Baza noclegowa i gastronomiczna

» Imprezy

» Galeria

» Filmy

» Strategia Powiatu Słupeckiego

» Organizacje Pozarządowe

» Przedsiębiorczość
» Struktura Organizacyjna

» Jednostki Organizacyjne

» Dotacje Powiatu

» Zamówienia Publiczne

» Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego

» Mapa dojazdu

» Kontakt


Strona główna / Aktualności / Kultura / Słupca - Dożynki Powiatowe 2017

         Słupca - Dożynki Powiatowe 2017


 

Tegorocznym gospodarzem Dożynek Powiatowych było miasto Słupca. Uroczystości zainaugurowała uroczysta Msza św. dziękczynna w kościele farnym. Dalsza część dożynek miała miejsce na targowisku miejskim, gdzie odbyła się część obrzędowa i występy lokalnych artystów. Gwiazdą wieczoru był zespół FREAKY BOYS.

            3 września o godz. 13.00 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył dziekan dekanatu słupeckiego ks. Tomasz Ryś – wygłosił on także okolicznościową homilię. W kościele św. Wawrzyńca, na wspólnym dziękczynieniu za plony, zebrali się liczni goście: starostowie dożynek: STAROSTA – Ireneusz Główczyński Słupca, STAROŚCINA – Ewelina Nowak-Wędkowska z Jarotek gm. Ostrowite; poczty sztandarowe; delegacje z wieńcami i osoby niosące chleb z gmin powiatu słupeckiego, członkowie komitetu honorowego – wójtowie i burmistrzowie oraz mieszkańcy miasta.

            Dary ofiarne nieśli:

Starościna Dożynek Ewelina Nowak-Wędkowska i Starosta Dożynek Ireneusz Główczyński – chleb i owoce/warzywa;

Pszczelarze – miód Mieczysław Urbaniak;

Starosta Powiatu Słupeckiego Mariusz Roga i Burmistrz Miasta Słupcy Michał Pyrzyk  dar ołtarza tj. Figura Matki Bożej w koronie i kapa Maryjna;

Przewodniczący Rady Powiatu Słupeckiego Bogdan Jastrząb, Przewodniczący Rady Miasta Słupcy Andrzej Szymkowiak – świeca i kwiaty

Rolnicy –  Jan Sobczak – wino i komunikanty.

            Oprawę Mszy św. zapewnił Miejski Chór Kanon pod dyrekcją Tadeusza Kmiecika; orkiestra Dęta OSP Słupca pod dyrekcją kapelmistrza Jana Jasińskiego prowadziła dożynkowy korowód i zapewniła oprawę części obrzędowej.     

Gospodarze tegorocznych dożynek - starosta Powiatu Słupeckiego oraz burmistrz miasta Słupcy powitali wszystkich uczestników uroczystości.  

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Wrzesińska” zaprezentował tradycyjny obrzęd dożynkowy.

Dożynki Powiatowe stały się okazją do uhonorowania rolników, którzy zarówno wynikami produkcyjnymi osiąganymi w gospodarstwie, jak i postawą społeczną wyróżniają się w swoim środowisku. Na wniosek burmistrza miasta Słupcy doceniono rolników z terenu Powiatu Słupeckiego, wręczając im odznakę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymali:

1.      Agnieszka Makowska ze Słupcy,

2.      Sylwia Kubiak ze Słupcy,

3.      Ireneusz Główczyński ze Słupcy,

4.      Jan Sobczak ze Słupcy,

5.      Marek Walczak z Piotrowic,

6.      Andrzej Siwiński z Koszut,

7.      Janusz Ziętkiewicz z Koszut.

Tradycyjnie od lat Dożynki Powiatowe są również okazją do wyróżnienia rolników z terenu Powiatu Słupeckiego, biorących udział w konkursie „Słupecki Rolnik Roku”. Do tegorocznego konkursu zgłoszonych zostało sześć gospodarstw rolnych: Jan Sobczak ze Słupcy, Ireneusz Główczyński ze Słupcy, Przemysław Najdziński z Mesznej w gm. Słupca, Marcin Maćkowski z Lądku, Michał Wełnic z Powidza, Adam Wysocki z Powidza.

III zajął Adam Wysocki z Powidza

II miejsce zajął Ireneusz Główczyński ze Słupcy

Natomiast tytuł „Słupecki Rolnik Roku 2017” otrzymał Marcin Maćkowski z Lądku

Tegoroczny zwycięzca prowadzi gospodarstwo o powierzchni ok. 45 ha, kierunek produkcji roślinno-zwierzęcy (bydło rzeźne). Gospodarstwo Pana Marcina Maćkowiaka wyposażone jest w nowoczesny park maszynowy do zbioru, przetwarzania i zadawania pasz zwierzętom. Jest młodym rolnikiem cieszącym się opinią prawdziwego lidera wiejskiego. Jest zawsze gotowy do pracy społecznej.

Podczas uroczystości dożynkowi goście mieli okazję podziwiać piękne, misternie wykonane i okazałe dożynkowe wieńce, które są dowodem, że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew nie zabraknie, jak nie zabraknie nadziei i wiary na przyszłe plony i lepsze jutro.

W konkursie na Najładniejszy Dożynkowy Wieniec zwyciężyła Gmina Ostrowite; II miejsce zajęła Gmina Strzałkowo, natomiast miejsce III – Gmina Miejska Słupca.

Po zakończonej części oficjalnej nadszedł czas na wspólną zabawę i odpoczynek po wielotygodniowej pracy.

Na scenie zaprezentowały się przedszkolaki z Jedynki, Dziecięcy Zespół Ludowy „Iskierki” z Kotuni, utalentowana młodzież ze Studia Piosenki MDK Słupca oraz Orkiestra Dęta OSP Słupca, Klub Seniora Odrodzenia i zespół Vehikuł Czasu.

Po mimo już nie bardzo letniej pogody dożynkowa publiczność dopisała, szczególnie licznie oklaskując Gwiazdę Wieczoru – zespół FREAKY BOYS.

STAROSTOWIE DOŻYNEK

Starosta dożynek Słupca 2017 - Ireneusz Główczyński – posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 45 ha plus 15 ha dzierżawy. Specjalizuje się w produkcji roślinnej (uprawia rzepak, kukurydzę, pszenicę, jęczmień jary i ozimy oraz żyto); produkcja zwierzęca to bydło mleczne, rzeźne i trzoda chlewna. Korzystał z funduszy unijnych.

Gospodarstwo prowadzi swoje gospodarstwo od 18 roku życia; obecnie wraz z żona Jadwigą, córkami: Ewą, Magdaleną i Agatą. Gospodarstwo wyposażone jest w specjalistyczne maszyny rolnicze. Pan Ireneusz Główczyński jest radnym w Wielkopolskiej Izbie Rolniczej, jest członkiem struktur PSL oraz OSP Piotrowice.

Aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności współpracując z Samorządem Miasta Słupcy. Angażuje się w przygotowania do obchodów słupeckich imprez miejskich, takich jak: Dni Miasta – „Wawrzynki Słupeckie”, czy Słupeckie Dni Rodziny.

Pana Ireneusza Główczyńskiego nie brakuje także podczas przygotowań do najważniejszego rolniczego święta w naszym powiecie – Dożynek Powiatowych. Nie tylko (jako reprezentant słupeckich rolników) aktywnie w nich uczestniczy, ale także pomaga w przygotowaniach do obchodów w różnorodny sposób, czy to wspierając działania logistyczne, bądź też udostępniając niezbędne eksponaty rolnicze.

 

Starościna dożynek - Ewelina Nowak-Wędkowska z Jarotek gm. Ostrowite. Ma 29 lat. Wykształcenie wyższe  ukończone na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, kierunek rolnictwo, studia podyplomowe w zakresie ochrony roślin w Instytucie Ochrony Roślin w Poznaniu.

Już od najmłodszych lat chętnie pomagała i wspierała rodziców w pracy na roli, aby w roku 2006 przejąć i rozpocząć poprowadzenie rodzinnego gospodarstwa rolnego. Dziś wraz z mężem Marcinem oraz rodzicami Janiną i Ryszardem prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 100 ha, nastawione głównie na produkcję roślinną: rzepak, zboża, buraki cukrowe kukurydza oraz rośliny mało obszarowe, takie jak: facelia błękitna czy trawy nasienne.

W ostatnich latach dzięki funduszom unijnym w gospodarstwie pani Eweliny został wymieniony cały park maszynowy, dzięki czemu praca stała się lżejsza i szybsza.

Pani Ewelina Nowak-Wędkowska jest członkiem PSL Słupca oraz wiceprezesem Stowarzyszenia “Jarockie Stowarzyszenie Integracja Między Jeziorami”.

Zawsze na miarę wolnego czasu stara się udzielać społecznie. Jako zwolennik funduszu sołeckiego jest aktywnie zaangażowana w realizację zadań w ramach tego funduszu.

Jest mamą 3-letniej Zosi, z którą stara się spędzić każdą wolną chwilę. 

Jak podkreśliła p. Ewelina, bycie starościną na dożynkach Powiatowych to ogromne wyróżnienie i zaszczyt, ale przede wszystkim docenienie jej nie łatwej pracy, jako kobiety na wsi.

 


     czytan : 1202