Pazdziernik 2017

Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
18/10/2017
Konferencja branżowa - Turystyka rowerowa w Wielkopolsce - 18 października w PWSZ Konin
Słupecka Szkoła Muzyczna zaprasza na koncert
20/10/2017
W piątek 20 października Wydział Komunikacji i Transportu nie będzie obsługiwał interesentów
20/10/2017
20 października 2017 r. w Sali Herbowej spotkanie z organizacjami pozarządowymi

Strona główna / Aktualności / Zdrowie / SP ZOZ Słupca w rządowym projekcie sieci szpitali opublikowanym przez NFZ

SP ZOZ Słupca w rządowym projekcie sieci szpitali opublikowanym przez NFZ

W Ministerstwie Zdrowia opracowano rozporządzenia wykonawcze do ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Poz. 844) – ustawy wprowadzającej system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (tzw. sieć szpitali).

Czym będzie sieć szpitali?

Ustawa tworząca tzw. sieć szpitali wprowadza nowe rozwiązania, które usprawnią organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne i poprawią dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach. Pozwolą one zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i umożliwią lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych. Ułatwią także zarządzanie szpitalami.

Rozwiązania zawarte w ustawie zagwarantują odpowiedni poziom, a także ciągłość i stabilność finansowania szpitali, których funkcjonowanie jest niezbędne dla zapewnienia Polakom opieki zdrowotnej. Szpitale, spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie i projekcie rozporządzenia, utworzą tzw. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Na funkcjonowanie tego systemu będzie przeznaczone ok. 93% środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne. Zakwalifikowanie szpitala do PSZ będzie gwarancją, że Fundusz zawrze z nim umowę – bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym.

Korzyści dla Pacjenta

Koordynacja leczenia pacjenta– lepsza dostępność poradni przyszpitalnych - Sieć szpitali przywraca systemową sprawiedliwość poprzez kompleksową opiekę nad pacjentem, także w przypadku wystąpienia powikłań.

Znaczne skrócenie kolejek na SOR i w izbach przyjęć - Przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przy SOR i izbach przyjęć.

Sieć szpitali wprowadza kompleksową opiekę nad pacjentem, którą zorganizuje szpital - Koniec z dzieleniem pacjentów na lepszych i gorszych.

Zapewnienie rehabilitacji pacjentowi - Szpital w sieci będzie zapewniał pacjentowi leczenie szpitalne, odpowiednią poradnię specjalistyczną i rehabilitację.

Jakie świadczenia obejmie sieć szpitali?

·         świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego

·         świadczenia wysokospecjalistyczne

·         świadczenia z zakresu programów lekowych

·         świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) realizowane w przychodniach przyszpitalnych

·         świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej

·         świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

W ramach PSZ zostanie wyodrębnionych sześć poziomów systemu zabezpieczenia świadczeń. Świadczeniodawcy z terenu danego województwa będą kwalifikowani do jednego z tych poziomów. Podstawą kwalifikacji będzie realizacja świadczeń zdrowotnych w określonych profilach świadczeń (zasady kwalifikacji zostały szczegółowo określone w ustawie oraz w rozporządzeniu wykonawczym).

Świadczenia opieki zdrowotnej nienależące do PSZ będą nadal kontraktowane w oparciu o postępowania konkursowe, a świadczeniodawcy, którzy nie zostaną zakwalifikowani do PSZ, będą mogli brać udział w postępowaniach konkursowych.

Szczegóły - http://siecszpitali.mz.gov.pl/