•  
Powiat Słupecki - Ziemia Warta Odkrycia                                     Znajdź nas na facebooku
Wrzesien 2017
PNWTSRCZPTSOND
    
1
2
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
24
25
26
27
28
29
30
 
   
23/9/2017
Rajd rowerowy - Rowerem po wielkopolskiej krainie


» Charakterystyka

» Historia

» Władze Powiatu

» Gminy i Miasta

» Edukacja

» Kultura

» Zdrowie

» Sport

» Turystyka i Rekreacja

» Baza noclegowa i gastronomiczna

» Imprezy

» Galeria

» Filmy

» Strategia Powiatu Słupeckiego

» Organizacje Pozarządowe

» Przedsiębiorczość
» Struktura Organizacyjna

» Jednostki Organizacyjne

» Dotacje Powiatu

» Zamówienia Publiczne

» Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego

» Mapa dojazdu

» Kontakt


Strona główna / Aktualności / Kultura / GRODY I MIASTA XIII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL KULTURY SŁOWIAŃSKIEJ I CYSTERSKIEJ W LĄDZIE NAD WARTĄ

         GRODY I MIASTA XIII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL KULTURY SŁOWIAŃSKIEJ I CYSTERSKIEJ W LĄDZIE NAD WARTĄ


 
GRODY I MIASTA

XIII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL KULTURY SŁOWIAŃSKIEJ I CYSTERSKIEJ
W LĄDZIE NAD WARTĄ


Za nami trzynasta już edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą. W miniony weekend (3-4.06) do Lądu zjechali wojowie - ich rekordowa liczba ok. 600-650 osób - naprawdę robiła wrażenie. Podgrodzie białe było od lnianych namiotów lśniących w gorącym słońcu. Nie zawiodła, jak zwykle, festiwalowa publiczność, która podczas dwu dni licznie i chętnie odwiedzała Ląd. Śmiało można stwierdzić, iż ponad dekada organizacji tej wyjątkowej imprezy edukacyjno-historyczno-kulturalno-rozrywkowej sprawiła, że Festiwal jest już marką samą w sobie.
Festiwal w Lądzie to ogromny sukces Starostwa Powiatowego w Słupcy i bezcennych partnerów: Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie, Stowarzyszenia "Unia Nadwarciańska", Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Archeologów Polskich i Urzędu Gminy w Lądku. 
Podczas uroczystego otwarcia Festiwalu starosta Mariusz Roga powiedział, m.in. -

Drodzy naszym sercom Festiwalowi Goście!

Niezaprzeczalnie i wciąż aktualne jest hasło pierwszego festiwalu „Powiat Słupecki – ziemia Warta odkrycia” a to już trzynasty rok jak spotykamy się wspólnie, w deszczu i słońcu. Zawsze jednak z wielką radością i chęcią do wspólnego działania, aby Wam – Droga Festiwalowa Publiczności, przybliżać odległe czasy średniowiecza. 

Przez lata opowiadaliśmy o klasztorze, mnichach i wojownikach, rolnikach, pielgrzymkach i podróżach, damach i rycerzach, królach i biskupach, wioskach i parafiach, targach, jarmarkach i odpustach, zatrzymaliśmy się także nad rzeką i spotkaliśmy ludzi nad rzeką żyjących – i po raz kolejny dowiedliśmy, iż Ląd w powiecie słupeckim to Ziemia WARTA Odkrycia.

Tegoroczny festiwal opowiada o miejscach osadnictwa – grodach i miastach. Grody wznoszone były w różnych okresach; na terenie dzisiejszej Polski w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza oraz w czasach wczesnego średniowiecza, kiedy to były miejscem zamieszkiwania przystosowanym do obrony; uprzednio były centrami plemiennymi i ośrodkami kultu pogańskiego.

Jak zawsze, serdecznie zachęcam do zapoznania się z bogatym programem Festiwalu – jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na festiwalowych gości czeka gród i podgrodzie, klasztorne krużganki oraz Ośrodek Edukacji Przyrodniczej – konkursy i zabawy dla dzieci, wystawy fotografii, konferencje i wykłady naukowe, koncerty muzyki dawnej, jak również wyprawa do wczesnośredniowiecznego grodziska na Rydlowej Górze. Oczywiście nie zabraknie także inscenizacji walk – bitwy o gród w Lądzie.  Odwiedźcie stragany i jadłodajnie. Zajrzyjcie w każdy festiwalowy zakątek. 

Jak każdego roku, tak i dziś dajmy się ponieść marzeniom, emocjom i pragnieniu wiedzy. Spójrzmy dookoła jak na naszych oczach zakwita życie w Lądzie. Poczujmy specyficzny klimat i urok festiwalowych atrakcji.

Życzę miłego wypoczynku na łonie natury, w klasztornych krużgankach i salach wykładowych. Bawmy się przeniesieni w czasie.

Starosta wręczył także miecz zwycięzcy rycerskiego turnieju, którym został woj o imieniu WATRA z Bractwa Wojowników KRUKI. 

Dziękujemy wszystkim wojownikom, ich rodzinom, wystawcom, naszym współpartnerom, patronom medialnym za kolejną festiwalową udaną edycję. Już dziś zapraszamy za rok, na kolejne spotkanie w klimacie średniowiecza.

Można o nas posłuchać w programie TVP3 Poznań TELESKOP - min. 11:57 https://poznan.tvp.pl/32518603/04062017-godz2000

   

     czytan : 2422