•  
Powiat Słupecki - Ziemia Warta Odkrycia                                     Znajdź nas na facebooku
Grudzien 2017
PNWTSRCZPTSOND
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
18/12/2017
Skrócony czas pracy Wydziału Komunikacji i Transportu w dniu 18 grudnia - poniedziałek


» Charakterystyka

» Historia

» Władze Powiatu

» Gminy i Miasta

» Edukacja

» Kultura

» Zdrowie

» Sport

» Turystyka i Rekreacja

» Baza noclegowa i gastronomiczna

» Imprezy

» Galeria

» Filmy

» Strategia Powiatu Słupeckiego

» Organizacje Pozarządowe

» Przedsiębiorczość
» Struktura Organizacyjna

» Jednostki Organizacyjne

» Dotacje Powiatu

» Zamówienia Publiczne

» Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego

» Mapa dojazdu

» Kontakt


Strona główna / Aktualności / Kultura / 5 maja - Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

         5 maja - Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną


 

Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowionego w 1999r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności, a także zwrócenie uwagi na bariery (edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp.), które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada oficjalnie na 5 maja. Data ta nie została wybrana przypadkowo. 5 maja w całej Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Tego też dnia ulicami naszego miasta przemaszerowali podopieczni ośrodków pomocy społecznej funkcjonujących na terenie powiatu słupeckiego, którzy zatrzymali się przed budynkiem Starostwa Powiatowego. Przedstawiciele osób niepełnosprawnych spotkali się ze starostą i burmistrzem, którym przekazali podziękowania -  

Szanowny Panie Starosto,

Szanowny Panie Burmistrzu,

w imieniu wszystkich osób niepełnosprawnych, szczególnie tych skupionych w placówkach i organizacjach działających na terenie powiatu słupeckiego, pragniemy serdecznie podziękować za zrozumienie naszych potrzeb, przychylność, okazane serce i wsparcie naszych placówek.

Okazywana pomoc przyczynia się do rozwoju i wspierania ich działalność, co służy poprawie warunków życia osób chorych, niepełnosprawnych i ich rodzin mieszkających na terenie naszego powiatu.

Dziękujemy za integrację z naszym środowiskiem i za wskrzeszanie w nas wiary w ludzi i pokazanie, że nie jesteśmy sami.

Jesteśmy przekonani, że wydarzenia, takie jak dzisiejsze, pozwalają walczyć ze stereotypami dotyczącymi osób niepełnosprawnych, poprawiają znacznie wizerunek osób niepełnosprawnych, sprawiają, że społeczeństwo będzie nas postrzegać nie przez pryzmat naszej niepełnosprawności lecz dostrzeże w nas pełnowartościowych partnerów do współpracy.

Pamiętajmy bowiem, że miarą wartości społeczeństwa jest, jak mówił Jan Paweł II, sposób w jaki traktuje tych najsłabszych. Pamiętajmy też, że to właśnie brak umiejętności zaakceptowania istnienia w społeczeństwie niepełnosprawności czyni ze zdrowych ludzi niepełnosprawnych. Spojrzenie na niepełnosprawność przez pryzmat Jana Pawła II jest dla wielu ludzi niepojętą tajemnicą. Dla tych, którzy to zrozumieli, życie staje się łatwiejsze.

Włodarze miasta i powiatu słupeckiego podziękowali osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom za przybycie. – Witam Was bardzo serdecznie przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Słupcy. Myślę, że największą wartością dzisiejszego spotkania jest to, że jesteśmy to wszyscy razem, że są wszystkie placówki pomocy społecznej i jesteśmy my, którzy podejmujemy decyzje w obszarze wsparcia instytucji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. Wy jesteście takim motorem napędowym dla nas, bo pokazujecie, że pomimo pewnych ograniczeń, pewnych trudności, czasami okrucieństwa losu, można z uśmiechem iść przez życie; można godnie żyć w środowisku lokalnym – my Wam chcemy za to bardzo serdecznie podziękować. Wasza determinacja, Wasz uśmiech i radość z życia jest dla nas naprawdę wielką wartością, którą doceniamy i szanujemy. Dobrze się stało, iż mogliśmy się spotkać – wielka rodzina placówek pomocy społecznej. W takim dniu jak dziś, łatwiej można zapomnieć o kłopotach dnia codziennego, o dolegliwościach, które was w sposób szczególny dotykają. Bardzo serdecznie dziękuję za odwiedziny. Mogę śmiało obiecać, że wszystko co w naszej mocy czynić będziemy, aby w każdej jednej placówce pomocy społecznej naszego powiatu działo się coraz lepiej. - powiedział starosta Mariusz Roga.

Burmistrz Michał Pyrzyk dodał, iż osoby niepełnosprawne zawsze będą miały oddanego przyjaciela w samorządach miasta i powiatu słupeckiego – „Łammy bariery, łammy stereotypy – a dziś wszystkim życzę udanej zabawy na terenie przy Muzeum Regionalnym w Słupcy, gdzie zaplanowany jest piknik.”

Organizatorzy – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słupcy składa serdeczne podziękowania firmom i instytucjom, które pomogły w przebiegu „Święta Godności”.

Podziękowania kierowane są dla – Andrzeja Mazurkiewicza z firmy ELKA za użyczenia samochodu z nagłośnieniem; - dla policji i straży; - dla Beaty Czerniak dyr. Muzeum Regionalnego w Słupcy; dla pracowników Urzędu Miasta i MDK Słupca.  


     czytan : 553