Grudzien 2017

18/12/2017
Skrócony czas pracy Wydziału Komunikacji i Transportu w dniu 18 grudnia - poniedziałek

Strona główna / Aktualności / Ochrona Środowiska i Rolnictwo / Pszczelarze z terenu powiatu słupeckiego odbyli szkolenie

Pszczelarze z terenu powiatu słupeckiego odbyli szkolenie

Ponad 40 pszczelarzy z terenu Powiatu Słupeckiego stawiło się na zorganizowanym dla nich w sobotę 22 kwietnia w Sali Herbowej Starostwa Powiatowego w Słupcy szkoleniu. Było to już piąte szkolenie jakie zostało przygotowane dla pszczelarzy w ramach prowadzonej współpracy pomiędzy Powiatem Słupeckim a Kołami Pszczelarskimi.

W imieniu władz samorządowych wszystkich zebranych powitała Małgorzata Modrzejewska Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Słupcy.
Szkolenie adresowane było do wszystkich pszczelarzy z terenu Powiatu Słupeckiego, zarówno tych zrzeszonych w Kołach, jak również sympatyków pszczelarstwa. Szkolenie prowadził mgr inż. Cezary Kruk, wybitny specjalista i hodowca matek pszczelich.

Omówione zostały m. in. zagadnienia z zakresu wiosennego przygotowania rodzin pszczelich oraz pozyskiwania produktów pszczelich.

Ponadto przedstawiciel Powiatowego Lekarza weterynarii Paweł Szczepański przedstawił zagadnienia związane z uregulowaniami prawnymi w zakresie rejestracji sprzedawanych produktów pszczelich.

Szkolenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem czego dowodem była żywiołowa dyskusja.  Poza tym była to również znakomita okazja, aby pszczelarze mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami, uwagami oraz doświadczeniami z własnych gospodarstw pasiecznych.

Ponadto w ramach działań na rzecz rozwoju pszczelarstwa w naszym powiecie od 2010 r. dokonujemy zakupu węzy, którą prezesi kół pszczelarskich dalej rozdzielają wśród swoich pszczelarzy. Do tej pory zakupiliśmy ponad 1250 kg węzy, również w roku bieżącym została zakupiona węza i przekazana pszczelarzom z terenu naszego powiatu.