•  
Powiat Słupecki - Ziemia Warta Odkrycia                                     Znajdź nas na facebooku
Grudzien 2017
PNWTSRCZPTSOND
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
18/12/2017
Skrócony czas pracy Wydziału Komunikacji i Transportu w dniu 18 grudnia - poniedziałek


» Charakterystyka

» Historia

» Władze Powiatu

» Gminy i Miasta

» Edukacja

» Kultura

» Zdrowie

» Sport

» Turystyka i Rekreacja

» Baza noclegowa i gastronomiczna

» Imprezy

» Galeria

» Filmy

» Strategia Powiatu Słupeckiego

» Organizacje Pozarządowe

» Przedsiębiorczość
» Struktura Organizacyjna

» Jednostki Organizacyjne

» Dotacje Powiatu

» Zamówienia Publiczne

» Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego

» Mapa dojazdu

» Kontakt


Strona główna / Aktualności / Oświata / ZSP Zagórów - Do Berna śladami profesora Stanisława Kostaneckiego

         ZSP Zagórów - Do Berna śladami profesora Stanisława Kostaneckiego


 

Nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych od lat zgłębiają wiedzę na temat losów Braci Kostaneckich. Odbyli już wiele podróży, które związane są z propagowaniem i pozyskiwaniem informacji dotyczących patronów szkoły. Kilka dni temu wrócili z wyprawy do Szwajcarii, której celem była wymiana doświadczeń ze środowiskiem naukowym i pozyskanie wiadomości o profesorze Stanisławie Kostaneckim, wykładowcy Uniwersytetu Berneńskiego.

W 2005 roku Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zagórowie wybrał na swoich patronów Braci Kostaneckich, naukowców międzynarodowego formatu, którzy osiągnęli światową sławę w różnych dziedzinach nauki: Antoni Kostanecki w dyscyplinie ekonomii, Stanisław Kostanecki w dziedzinie chemii, natomiast Kazimierz Kostanecki w medycynie. Jednym z patronów szkoły jest także Jan Kostanecki, rolnik reformator, człowiek niezwykle światły i przedsiębiorczy. Dokonując tegoż wyboru społeczność ZSP kierowała się chęcią propagowania wiedzy i odświeżenia pamięci o ludziach, którzy wywodzą się z ziemi zagórowskiej, chodziło także o uhonorowanie ich w większym niż dotychczas wymiarze. Zagórowska placówka jest jedyną szkołą w Polsce, która jako swoich patronów obrała Braci Kostaneckich.

Zgłębiając losy swoich patronów ZSP nawiązał bliskie relacje i współpracę z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Łódzkim – uczelniami, które także pielęgnują pamięć o wybitnych naukowcach pochodzących z ziemi zagórowskiej. Aby poszerzyć wiedzę o swoich patronach, dyrekcja i nauczyciele ZSP odbyli wyprawę po Krakowie śladami profesora Kazimierza Kostaneckiego, odwiedzili także Charbice Dolne, Łódź i Kazimierz związane z Janem Kostaneckim a także Warszawę, miejsce pracy i życia profesora Antoniego Kostaneckiego, rektora stołecznej uczelni w latach 1917-1919.

Pracownicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych od dawna marzyli o wyprawie edukacyjnej śladami profesora Stanisława Kostaneckiego, profesora chemii organicznej na Uniwersytecie w Bernie,  prezesa Szwajcarskiego Towarzystwa Chemicznego. Od kilku miesięcy trwały przygotowania do wyjazdu, którego najważniejszym punktem była wizyta na Uniwersytecie Berneńskm, w miejscu pracy i życia profesora Stanisława Kostaneckiego. Celem podróży była wymiana doświadczeń i pozyskanie informacji o profesorze Kostaneckim. Gospodarzem spotkania ze środowiskiem naukowym Uniwersytetu w Bernie, był profesor Jean-Louis Reymond, dyrektor Działu Badań Wydziału Biochemii i Chemii. Uczestnicy wyprawy zwiedzili obiekty uniwersyteckie, w których pracował profesor Kostanecki, pozyskali także nowe informacje na temat jego kariery naukowej.

            Zwieńczeniem wizyty było spotkanie z wykładowcami i studentami Uniwersytetu w jednej z sal wykładowych, podczas którego nauczycielki z ZSP: Jolanta Zywert i Katarzyna Maciocha oraz doktor Robert Gawkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, przybliżyli sylwetki Braci Kostaneckich. Podczas spotkania słowa podziękowania wyrazili: Szymon Grzywiński wicestarosta powiatu słupeckiego, Roman Kulterman wiceburmistrz Miasta i Gminy Zagórów, Marek Kujawa Dyrektor ZSP w Zagórowie oraz Łukasz Parus dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie. Prelekcję na temat badań, którymi zajmują się naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego przygotowała także profesor Sławomira Skrzypek, dziekan Wydziału Chemii.

Nauczyciele ZSP żywią nadzieję, że zainicjowane podczas pobytu kontakty z przedstawicielami Uniwersytetu Berneńskiego umożliwią podejmowanie ciekawych inicjatyw w przyszłości. Poza spotkaniem na Uniwersytecie Berneńskim uczestnicy wyjazdu zwiedzili między innymi Montreux nad Jeziorem Genewskim, gdzie wakacje spędzał profesor Stanisław Kostanecki oraz francuską Miluzę, gdzie pracował. Oprócz oficjalnej części podróży, uczestnicy wyprawy mieli również okazję zwiedzić miejsca, z których słynie Szwajcaria: fabrykę czekolady w miejscowości Broc oraz muzeum sera Gruyère.

Katarzyna Maciocha ZSP Zagórów, uczestniczka wyprawy (31.03-04.04.2017)

 


     czytan : 1020