•  
Powiat Słupecki - Ziemia Warta Odkrycia                                     Znajdź nas na facebooku
Grudzien 2017
PNWTSRCZPTSOND
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
18/12/2017
Skrócony czas pracy Wydziału Komunikacji i Transportu w dniu 18 grudnia - poniedziałek


» Charakterystyka

» Historia

» Władze Powiatu

» Gminy i Miasta

» Edukacja

» Kultura

» Zdrowie

» Sport

» Turystyka i Rekreacja

» Baza noclegowa i gastronomiczna

» Imprezy

» Galeria

» Filmy

» Strategia Powiatu Słupeckiego

» Organizacje Pozarządowe

» Przedsiębiorczość
» Struktura Organizacyjna

» Jednostki Organizacyjne

» Dotacje Powiatu

» Zamówienia Publiczne

» Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego

» Mapa dojazdu

» Kontakt


Strona główna / Aktualności / Zdrowie / Obchody Dnia Zdrowia i Pracownika Służby Zdrowia - podsumowanie konkursu PALENIE PAPIEROSÓW I

         Obchody Dnia Zdrowia i Pracownika Służby Zdrowia - podsumowanie konkursu PALENIE PAPIEROSÓW I


 

Zarząd Stowarzyszenia ds. Walki z Nowotworami i Chorobami Układu Oddechowego im. dr. Romana Grzeszczaka w Słupcy, 7 kwietnia 2017 r., w Sali Herbowej Starostwa Powiatowego w Słupcy, zorganizował uroczyste spotkanie poświęcone obchodom Światowego Dnia Zdrowia oraz Dnia Pracownika Służby Zdrowia. Spotkanie było okazja do podsumowania konkursu multimedialnego „Palenie papierosów i ...”, skierowanego do uczniów gimnazjów z terenu naszego powiatu.

Zaproszenie do udziału w spotkaniu przyjęli, m.in. uczestnicy konkursu multimedialnego – gimnazjaliści wraz z opiekunami, dyrektor i pracownicy słupeckiego szpitala – także emerytowani współpracujący ze Stowarzyszeniem, pracownicy słupeckiego Sanepidu oraz radni powiatowi.

  Spotkanie otworzyła prezes Stowarzyszenia lek. med. Anna Czerniak, który w swoim wystąpieniu powiedziała m.in. – Święto to zostało ustanowione w 1948 roku a obchodzone jest od roku 1950 w rocznicę powstania WHO - Światowej Organizacji Zdrowia. Celem obchodów tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na najbardziej palące zaniedbania i problemy zdrowotne społeczeństw na całym świecie. Coroczne jest omawiany i przedstawiany inny problem zdrowotny. Hasłem tegorocznych obchodów jest „Depresja - porozmawiajmy o niej”. Depresja jest ciężką chorobą. Choruje na nią coraz więcej ludzi. Dotyka ludzi w różnym wieku, coraz częściej ludzi młodych. O tej chorobie możecie państwo przeczytać na stronie internetowej stowarzyszenia. Zdrowie jest najwyższym dobrem każdego człowieka. Aby służyło nam ono jak najdłużej, musimy o nie dbać. Dlatego tak ważna jest edukacja naszego społeczeństwa, którą należy zacząć od najmłodszych lat. Edukacja należy więc do zadań statutowych naszego Stowarzyszenia.

Słowo do zebranych skierował także starosta Mariusz Roga, który przede wszystkim gratulował młodzieży chęci zaangażowania się w ten promujący zdrowie projekt, a także złożył najlepsze życzenia i podziękowania pracownikom służby zdrowia. Mówił też o najważniejszej powiatowej inwestycji - rozbudowie słupeckiego szpitala. – (…) Dzisiejsze spotkanie to jest pewnego rodzaju forma podziękowania wszystkim Państwu, reprezentującym, zarówno służbę zdrowia tę uspołecznioną w naszym słupeckim szpitalu, jak i w instytucjach współpracujących. Głośne dziękujemy, kieruję także do organizacji pozarządowych, w tym do Stowarzyszenia ds. Walki z Nowotworami i Chorobami Układu Oddechowego im. dr. Romana Grzeszczaka w Słupcy, bo to właśnie ta dobra wola, ta chęć niesienia pomocy i wsparcia drugiego człowieka jest takim mottem przewodnim w działaniach, które Państwo realizujecie na co dzień. (…) W imieniu całego środowiska samorządowego powiatu słupeckiego bardzo serdecznie wszystkim reprezentantom służby zdrowia dziękuję za codzienną pracę, bliskość z ludzkimi problemami.

Chcę podziękować wszystkim tym, którzy inspirują młode pokolenie do tego, że o zdrowiu mówimy częściej niż tylko raz w roku. Ważnym jest, iż organizowane są tego typu konkursy. Pokazujemy tematykę a od młodego pokolenia informacją zwrotną otrzymujemy takie jak dziś pokazy multimedialne, mówiące o poważnych skutkach palenia papierosów.

Dziś obchodzimy święto tych wszystkich, którzy o zdrowiu myślą poważnie, myślą w kategoriach bardzo istotnego, z jednej strony problemu społecznego, ale z drugiej – kto wie czy nie najważniejszego obszaru życia każdej społeczności lokalnej.

Niech ta dzisiejsza, symboliczna symbioza młodego pokolenia i tych którzy realizują zadania służby zdrowia będzie właśnie takim zaczynem do tego, abyśmy sprawy opieki zdrowotnej i ochrony zdrowia bardzo poważnie traktowali (…).

Przy tak znamienitym gremium chcę powiedzieć, że my w samorządzie powiatowym,  uznaliśmy już priorytet dla kwestii związanych z organizacją służby zdrowia w powiecie słupeckim – tej uspołecznionej, i jako podstawowe zadanie dla realizacji w bieżącym roku i w roku 2018, będzie to rozbudowa słupeckiego szpitala. Ten proces, pomimo tego, że jest bardzo skomplikowany i bardzo pracochłonny, chcę wszystkich zapewnić, iż przebiega w sposób niezakłócony. Najistotniejszą kwestią, która myślę wszystkich powinna interesować, to fakt, iż mamy zabezpieczone środki finansowe na realizację tego przedsięwzięcia. Jest już wykonana dokumentacja techniczna, dokumentacja wykonawcza, zostało udzielone pozwolenie na budowę, które jest już prawomocne. W niedługim czasie uruchomione zostanie postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy, wyłonienie kierownika tego zadania inwestycyjnego, inwestora nadzoru. Wydaje mi się, że pomimo jeszcze wielu utrudnień, choćby z racji funkcjonowania szpitala i wszystkich zadań zapisanych w kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia, a obok tuż plac budowy, że to wszystko uda się pogodzić; że nie będziemy mieli wielkich problemów z komunikacją wewnątrz szpitalną na terenie przyległym wokół placu budowy; że to wielkie dzieło – na miarę dziesiątków leci, uda się nam zrealizować. Mówię to także dlatego, że 50 lat temu, kiedy powstawał szpital, potrzebne było takie „pospolite ruszenie”, aby wszystkim pokazać, że Słupcy, jako stolicy naszej małej powiatowej ojczyzny, należy się jak najbardziej uspołeczniona placówka służby zdrowia w postaci szpitala. W obecnej sytuacji potrzebny jest nam wszystkim spokój wewnętrzny i przekonanie, że to przedsięwzięcie uda się nam zrealizować. Ważne jest abyśmy wszyscy swoją energię spożytkowali w tym celu. Chcę Państwu zadeklarować, że robimy wszystko, aby tak się stało.                                             

Podczas spotkania podsumowano konkurs i wręczono nagrody laureatom oraz uczestnikom. Zarząd Stowarzyszenia przyznał I miejsce dla uczennic z Publicznego Gimnazjum w  Kowalewie Opactwie: Julii Krysińskiej i Marty Czajkowskiej; opiekun Iwona  Święciochowska;

II miejsce zajął Mateusz Wiśniewski z Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Drążnej; opiekun Mirosław Jadrych;

III miejsce - Wiktoria Sypniewska i Paulina Szymańska z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Słupcy; opiekun Liliana Bednarek;

Nagrodę specjalną za innowacyjność formy i prezentację otrzymały: Amelia Łyskawińska i Katarzyna Dzidek z Publicznego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie, opiekun Iwona Wilczyńska-Kałużna.

Wyróżnienie: Weronika Pawłowska Publicznego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie, opiekun Iwona Wilczyńska-Kałużna.

Dyplomy uczestnictwa otrzymały: Zuzanna Szymańska, Julia Kwaśny z Gimnazjum im. M. Kopernika w Słupcy oraz Małgorzata Baśkiewicz i Martyna Kudlewska z Publicznego Gimnazjum w Kowalewie Opactwie.

Okolicznościowe dyplomy z podziękowaniami otrzymali opiekunowie uczniów oraz pracownicy służby zdrowia współpracujący ze Stowarzyszeniem: Iwona Wiśniewska dyrektor SP ZOZ w Słupcy oraz pracownicy Pracowni Rentgenowskiej i Pracowni Spirometrycznej, Agnieszka Dybała-Kamińska dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koninie, dietetyk Dorota Szpiler-Maciejewska, Małgorzata Pluta z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupcy,

Uroczyste spotkanie uatrakcyjnił mini recital Daniela Słowińskiego, nauczyciela Gimnazjum w Zagórowie, chórzysty Męskiego Chóru Quarta w Zagórowie.


     czytan : 747