Marzec 2017

8/4/2017
ZSM Słupca 6-8 kwietnia IV Festiwal Pianistyczny im. Apolinarego Szeluty POD PATRONATEM STAROSTY SŁUPECKIEGO

Strona główna / Aktualności / Ochrona Środowiska i Rolnictwo / Forum Rolnicze Powiatu Słupeckiego

Forum Rolnicze Powiatu Słupeckiego
W dniu 28 lutego 2017 r., w Auli Zespołu Szkół Muzycznych im. Apolinarego Szeluty w Słupcy odbyło się X Forum Rolnicze zorganizowane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. W Forum, oprócz bardzo licznej grupy rolników udział wzięli również samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem. Forum prowadził Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Słupcy Pan Stanisław Plesiński.

Na wstępie wszystkich przybyłych powitał Starosta Słupecki Mariusz Roga, który w swoim wystąpieniu zwrócił również uwagę na najważniejsze problemy nurtujące całą polska wieś.
Wśród instytucji, których przedstawiciele uczestniczyli w forum znaleźli się m.in. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencja Nieruchomości Rolnych, KRUS, Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Powiatowy Lekarz Weterynarii oraz Wielkopolska Agencja Zarządzania Energią.

Każda z tych instytucji przedstawiła najistotniejsze w tym roku dla rolników zagadnienia związane z obszarem ich działalności. Były to kwestie dotyczące: uruchomienia programów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, wypłat zaliczek dopłat bezpośrednich i planowanych zmianach w zasadach przyznawania płatności bezpośrednich w 2017 r., kryteriów rozstrzygania przetargów ograniczonych na dzierżawę lub sprzedaż nieruchomości z Zasobu Własności Skarbu Państwa, zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych, bioasekuracji, w szczególności w gospodarstwach trudniących się hodowlą trzody chlewnej i drobiu, odnawialnych źródeł energii oraz innych ważnych dla rolników zagadnień.

Podczas Forum rolnicy mogli również zapoznać się z produktami Banków, które swoje oferty kierują do rolników i mieszkańców wsi.

Ilość przybyłych osób świadczy o tym, że tematów do dyskusji w rolnictwie nie brakuje i spotkania takie są jak najbardziej potrzebne.