•  
Powiat Słupecki - Ziemia Warta Odkrycia                                     Znajdź nas na facebooku
Grudzien 2017
PNWTSRCZPTSOND
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
18/12/2017
Skrócony czas pracy Wydziału Komunikacji i Transportu w dniu 18 grudnia - poniedziałek


» Charakterystyka

» Historia

» Władze Powiatu

» Gminy i Miasta

» Edukacja

» Kultura

» Zdrowie

» Sport

» Turystyka i Rekreacja

» Baza noclegowa i gastronomiczna

» Imprezy

» Galeria

» Filmy

» Strategia Powiatu Słupeckiego

» Organizacje Pozarządowe

» Przedsiębiorczość
» Struktura Organizacyjna

» Jednostki Organizacyjne

» Dotacje Powiatu

» Zamówienia Publiczne

» Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego

» Mapa dojazdu

» Kontakt


Strona główna / Aktualności / Powiat / Pamięci Żołnierzy Wyklętych

         Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej tez racji w starostwie powiatowym w Słupcy odbyło się uroczyste posiedzenie Powiatowej Rady Kombatantów działającej przy staroście słupeckim.

   - Składam Państwu serdeczne podziękowania za  podtrzymywanie tak ważnych dla kraju wydarzeń. Przeżywając dzisiaj święto 1 marca możemy dojść do przekonania, że Żołnierze Wyklęci cały czas żyją, a dzieje się tak dzięki naszej pamięci o nich. Cieszy to, że z roku na rok uroczystości związane z tym świętem obchodzone są w sposób coraz bardziej godny i honorowy. Być może dożyjemy kiedyś czasów, że ten dzień będziemy przeżywali w takiej oprawie jak 3 maja, 15 sierpnia czy 11 listopada  – mówił podczas spotkania wicestarosta słupecki Szymon Grzywiński.

Za współpracę z Radą dziękował także burmistrz Słupcy Michał Pyrzyk, który wspomniał o wielu wspólnych działaniach. Mowa chociażby o wnioskach tego gremium do Urzędu Miasta w sprawie nadania w mieście ulic Żołnierzy Wyklętych czy Rotmistrza Pileckiego. – Jesteśmy na etapie konsultacji społecznych. Jednak to ostatecznie miejscy radni zadecydują o tym, jakich zmian w nazwie ulic dokonamy. Zapewniam jednak, że Państwa sugestie będą także brane pod uwagę – dodał.

Przewodniczący Rady Tadeusz Janas podczas spotkania wspomniał także o filmie, który z jego udziałem powstał w słupeckim LO. – Jest w poznańskim oddziale TVP cykl materiałów pod nazwą „Zapomniane historie”. Jeden z tych odcinków „Niepokorne liceum” opowiadał o historii organizacji konspiracyjnej działającej w „ogólniaku”. Kto nie oglądał zachęcam do odnalezienie tego 15-minutowego reportażu w internecie – zaznaczył.

Padła także propozycje ze strony Barbary Wawrzyniak by na kolejne posiedzenia zapraszać młodzież. – To mogłaby być dla nich bardzo dobra lekcja historii – dodała.

Zebranych poinformowana ponadto o biegach „Tropem wilczym” będących biegami pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się na terenie powiatu. Przekazany został także komunikat o Ogólnopolskiej Akcji Zbiórki Krwi pod hasłem „Spokrewnieni służbą”, którą w powiecie słupeckim organizują Komenda Policji i Straży, a odbędzie się ona 8 marca w godzinach 8.00 – 11.00 w przychodni przyszpitalnej w Słupcy.

Końcowym elementem obchodów było wspólne złożenie kwiatów pod pomnikiem na słupeckim rynku.

     czytan : 818